Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - Energetyka wiatrowa wiodącą technologią w zastępowaniu technologii konwencjonalnych
Energia wiatrowa - Energetyka wiatrowa wiodącą technologią w zastępowaniu technologii konwencjonalnych Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 11 Luty 2010 15:58
wiatrakiW listopadzie opublikowany został raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej „World Energy Outlook 2009“ (WEO 2009) analizujący  sytuację w sektorze energetycznym. Zawarte w nim dane i prognozy będą mieć wpływ na dyskusję podczas zbliżającego się COP15 w Kopenhadze. Według raportu energetyka wiatrowa będzie wiodącą  technologią w zastępowaniu technologii konwencjonalnych w EU.

Raport WEO 2009 prognozuje, że na skutek kryzysu finansowego i gospodarczego światowe zużycie energii spadnie w 2009 r. – po raz pierwszy od 1981 r. w znaczącym stopniu – ale biorąc pod uwagę obecne polityki rządowe, popyt na energię szybko powróci do długookresowego trendu wzrostowego wraz z początkiem ożywienia gospodarczego.
World Energy Outlook prezentuje wyniki dwóch scenariuszy: Scenariusza Referencyjnego, który daje nam podstawowy obraz tego, jak światowe rynki energetyczne mogłyby ewoluować w sytuacji braku zmian dotychczasowych polityk i działań rządów; oraz Scenariusza 450, obrazującego świat, w którym podejmuje się wspólne działania w celu ograniczenia długoterminowej koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie 450 cząsteczek na milion ekwiwalentu CO2.

Scenariusz Referencyjny Raportu WEO 2009 wskazuje, że światowy popyt na energię pierwotną będzie wzrastał o 1,5% rocznie pomiędzy 2007 a 2030 r., co łącznie stanowi 40% wzrost. Głównym motorem tego wzrostu są rozwijające się kraje Azji, a zaraz po nich kraje Bliskiego Wschodu. Średnio w latach 2007-2010 popyt nieznacznie maleje pod wpływem gwałtownego spadku w 2009 r. – wstępne dane wskazują na spadek w tym roku nawet do 2%. Następnie popyt ożywia się. Jego tempo wzrostu osiąga średnio 2,5% rocznie w okresie 2010-2015 i zwalnia stopniowo po 2015 r. wraz z dojrzewaniem rozwijających się gospodarek i spowolnieniem światowego przyrostu ludności.Paliwa kopalne pozostają dominującym źródłem energii pierwotnej na świecie w Scenariuszu Referencyjnym, stanowiąc ponad 3/4 całkowitego wzrostu zużycia energii pomiędzy 2007 a 2030 r.

Raport WEO 2009 przewiduje niepohamowany wzrost zapotrzebowania dla produkcji energii elektrycznej. Prognozowany światowy popyt na energię elektryczną do 2030 r. wzrasta o 2,5% rocznie. Przeszło 80% przyrostu przypada na kraje spoza OECD. Globalnie do 2030 r. dodatkowe zainstalowane moce produkcyjne energii elektrycznej wyniosą 4 800 GW Produkcja energii jądrowej wzrasta we wszystkich głównych regionach świata oprócz Europy, ale jej udział w całości produkcji energii elektrycznej spada.

Współczesne technologie oparte na odnawialnych źródłach energii (wyłączywszy elektrownie wodne), w tym energia wiatrowa, słoneczna, geotermalna, pływów i fal oraz bioenergetyka, odnotowują największy stopień wzrostu w przygotowanej prognozie. Większa część tego wzrostu przypada na sektor elektroenergetyczny w Unii Europejskiej (wykres powyżej) - energia wiatrowa osiąga największy wzrost w wartościach bezwzględnych w obydwu scenariuszach raportu, zastępując tym samym produkcję z technologii konwencjonalnych.

Źródło: PSEW