Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - Do sieci można przyłączyć farmy wiatrowe o mocy 13 tys. MW?
Energia wiatrowa - Do sieci można przyłączyć farmy wiatrowe o mocy 13 tys. MW? Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 25 Marzec 2010 12:25
wiatrakiZdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w obecnym kształcie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego do sieci można przyłączyć farmy wiatrowe o mocy prawie 13 tys. MW.


Od początku wzrostu zainteresowania energetyką wiatrową w Polsce, z wielu stron (niektórych przedstawicieli administracji, firm czy środowisk naukowych) dochodzą ostrzeżenia o możliwych katastrofalnych skutkach przyłączeń dużej liczby farm wiatrowych. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) w tych wypowiedziach brakuje odwołania się do wyników jakichkolwiek opracowań wyznaczających choćby w przybliżeniu graniczny pułap możliwości przyłączeniowych dla energetyki wiatrowej, który ową katastrofę może spowodować. Jednocześnie sugeruje się że już kilka tysięcy MW (6-8 tys.) w farmach wiatrowych w Polsce to granica możliwości przyłączeniowych oraz granica bezpieczeństwa pracy systemu i to po realizacji znacznych i kosztownych inwestycji w infrastrukturę sieciową. Spojrzenie takie zdaje się podzielać również rząd który w przyjętej w listopadzie 2009 r. "Polityce energetycznej Polski do roku 2030" zakłada możliwości rozwoju energetyki wiatrowej do poziomu 6 tys. MW w roku 2020 i 7,8 tys. w roku 2030.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej postanowiło sprawdzić jakie są rzeczywiste i realne możliwości przyłączeniowe dla energetyki wiatrowej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE). W tym celu zleciło wykonanie stosownej analizy jednemu z ośrodków naukowych. Zachętą do takiego działania są wyniki prac naukowych, które wskazują na dużo większe zdolności przyłączeniowe dla energetyki wiatrowej niż te, o których zwykło mówić środowisko związane z klasyczną energetyką.
- Możliwości przyłączeń wiatraków w obecnym kształcie systemu elektroenergetycznego to niemal 13 tys. MW - a więc prawie dwa razy więcej niż obecnie deklarowane przez operatorów sieci wielkości - ocenia PSEW.

Zdaniem Stowarzyszenia, kilkanaście tysięcy MW może zostać przyłączonych przy niewielkich nakładach inwestycyjnych, ograniczonych w przeważającej większości do podniesienia temperatury pracy przewodów do 60 st. Dodatkowym efektem tych przyłączeń byłoby zmniejszenie strat przesyłowych o ok. 400 MW w sezonie letnim i zimowym. Według PSEW uwzględnienie planowanych przez operatorów na najbliższe lata modernizacji i rozbudowy sieci podwyższy jeszcze te zdolności przyłączeniowe KSE.

- Nie jest niestety przesądzone czy niezależny raport o możliwościach przyłączeniowych dla energetyki wiatrowej będzie mógł powstać. Skierowana do PSE Operator prośba o przekazanie ekspertom danych do wykonania takiej analizy spotkała się z odmową naszego operatora. Jakąż tajemnicę musi chronić polski operator systemu elektroenergetycznego, kiedy analogiczne informacje są dostępne u innych europejskich operatorów. I tak dla przykładu, wchodząc na strony brytyjskiego operatora NGC lub irlandzkiego EIRGRID można te dane bez żadnych ograniczeń pobrać - podkreśla PSEW.

Pierwsze wyniki prac naukowych ośrodka badawczego zostaną zaprezentowane na V Konferencji "Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce", która odbędzie się 19 kwietnia 2010 r. w Warszawie.

Źródło: wNP