Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Nowoczesny potwór od DARPA
Energia słoneczna - Nowoczesny potwór od DARPA Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 26 Marzec 2010 14:21
solarDARPA, czyli Defense Advanced Research Projects Agency ma na swoim koncie kolejny wynalazek. Solarny sterowiec będzie patrolował obszary konfliktów zbrojnych nawet przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu przez 12 miesięcy w roku bez potrzeby lądowania. Swoją zdumiewającą efektywność zawdzięcza panelom fotowoltaicznym i ogniwom paliwowym.

Terminator i Inspektor Gadget w jednym czyli nowy wynalazek od DARPA

Sterowiec ochrzczono jako ISIS. Jego głównymi zaletami jest pełna automatyzacja, lekka konstrukcja oraz możliwość ciągłej pracy bez potrzeby lądowania. ISIS posiada jeden punkt startu w Stanach Zjednoczonych, skąd może dolecieć w dowolnie wybrany obszar naszej planety nie dłużej niż w ciągu 10 dni. Sterowiec porusza się na stałej wysokości wynoszącej 9,6 kilometrów. Na tej wysokości będzie prawdopodobnie nieuchwytnym celem dla naziemnych pocisków przeciwlotniczych. Jego średnia prędkość w czasie typowego loty wynosi 111 kilometrów na godzinę. W sytuacji kiedy ISIS musiałaby “dać nogę” z niebezpiecznego obszaru może nawet rozpędzić się do 185 kilometrów na godzinę.

ISIS pod swoją “spódnicą” posiada bardo ciekawe zabaweczki. Najważniejszą z nich jest rozbudowany system radarowy, który może z łatwością śledzić szczegółowe obszary naziemnej bitwy transmitując ją w bardzo wysokiej rozdzielczości. Dodatkowym atutem jest wczesny system ostrzegania przekazujący informacje o konkretnych sytuacjach do jednostek naziemnych oraz do pocisków typu Cruise.

ISIS wykorzystuje energię słoneczną do napędzana i do rozdzielania wody na wodór i tlen. Kiedy nadchodzi zmrok energia elektryczna płynie wyłącznie z ogniw paliwowych, które nad ranem są ponownie automatycznie uzupełniane.

Źródło: EcoFriend