Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - 29 polskich firm skorzysta z akceleratora zielonych technologii
Energia odnawialna - 29 polskich firm skorzysta z akceleratora zielonych technologii Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 02 Kwiecień 2010 08:40
energia9 polskich firm skorzysta z akceleratora zielonych technologii Ministerstwa Środowiska - GreenEvo. Firmy, by się rozwinąć i działać na międzynarodowym rynku, uzyskają wsparcie doradcze i szkoleniowe dotyczące finansowania projektów oraz ich promocji.

Resort będzie też promował firmy poprzez polskie placówki dyplomatyczne.

W środę w Warszawie 29 firm odebrało certyfikaty dot. zakwalifikowania do projektu GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii. Uczestniczą w nim polskie firmy oferujące własne technologie ochrony środowiska. Celem projektu jest wprowadzenie ich na rynek światowy. Ministerstwo Środowiska nie oferuje bezpośredniego wsparcia finansowego; wybrane w środę przedsiębiorstwa będą uczestniczyć w szkoleniach i korzystać z doradztwa, które sfinansuje MŚ. Ostateczny sukces zależy od aktywności przedsiębiorców - właścicieli technologii.

"Zakwalifikowane projekty mają szansę na sukces międzynarodowy"

Minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski wierzy, że zakwalifikowane projekty mają szansę na sukces międzynarodowy. "Promocja polskich zielonych technologii jest jednym z priorytetów resortu" - powiedział w środę minister podczas konferencji prasowej. Doradztwo dotyczyć będzie transferu technologii, możliwości pozyskiwania funduszy i strategii działań marketingowych. Akcelerator ma pomóc dobrać narzędzia odpowiednie dla każdej z firm uczestniczących w programie.

B. minister środowiska prof. Maciej Nowicki, który jest członkiem kapituły konkursu, wybierającej najlepsze technologie powiedział, że stworzenie takiego akceleratora było jego marzeniem. "Cały czas mnie bolało, że dobre, polskie firmy, które mają dobre technologie, nie mogą się przebić za granicą. Skoncentrowały się na polskim rynku i powstała dysproporcja między ich doświadczeniem, oferowanymi rozwiązaniami a pozycją na światowym rynku. Firmy włoskie, hiszpańskie, duńskie czy niemieckie są na tym rynku, mają dobre marki, a polskich firm w ochronie środowiska nie ma" - powiedział profesor.

"Od 10 lat inwestycje w ochronie środowiska w Polsce budują polskie firmy. Czasem to ich technologie, czasem kompletują je ze światowych rozwiązań. Chciałbym, żeby te projekty mogły rozwijać również na świecie, np. w krajach rozwijających się" - powiedział Nowicki.

Jest to już druga edycja projektu - został on zainaugurowany podczas konferencji klimatycznej w Poznaniu w grudniu 2008 r. B. minister podkreślił, że w pierwszej edycji akceleratora pojawiło się bardzo wiele małych i średnich firm mających swoje produkty - często zatrudniających do 50 pracowników. "Takie firmy samotnie nie mają szans na promocję na rynkach zachodnich. Trzeba im w tym pomóc" - mówił.

"Akcelerator ma za zadanie nauczyć ich, w jaki sposób mogą promować swój wyrób i w jaki sposób mogą się starać o pieniądze na taką promocję. Zatrudniać będziemy najlepszych polskich doradców finansowych i marketingowych - za darmo dla tych firm. Narodowy Fundusz wyasygnuje odpowiednie kwoty. Same te firmy nie byłyby w stanie zapłacić tym doradcom. Mam nadzieję, że po takim kilkumiesięcznym szkoleniu będą o klasę, o niebo więcej wiedziały, jak poruszać się na tych rynkach" - zaznaczył.

Firmy będą mogły dobrać odpowiednie dla siebie instrumenty wsparcia

Firmy będą mogły dobrać odpowiednie dla siebie instrumenty wsparcia - źródła finansowania i zasady ich uzyskiwania, wsparcie marketingowe przy tworzeniu materiałów promocyjnych i reklamowych oraz wiedzę o rynkach zagranicznych.

Resort chce stworzyć markę GreenEvo, która ma gwarantować wysoką jakość zielonych technologii z Polski. Przez to uczestniczące w projekcie firmy uzyskają większy prestiż i zaufanie na światowym rynku - zakłada ministerstwo. Wsparcie będzie też dotyczyło promowania zielonych technologii z Polski poprzez nasze ambasady i misje handlowe.

Szkolenia będą dotyczyć też ochrony patentowej i ochrony własności przemysłowej oraz technik sprzedaży złożonych rozwiązań technologicznych, przygotowywania biznesplanów, zdobywania środków na rozwój i realizację projektów. Szkolenia będą prowadzone przez ekspertów zewnętrznych oraz doświadczonych pracowników instytucji administracji publicznej.

Oprócz resortu środowiska w projekcie uczestniczą ministerstwa: gospodarki, spraw zagranicznych, nauki i szkolnictwa wyższego oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Urząd Patentowy i Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie finansował projekt. Jeszcze nie wiadomo, jaka to będzie kwota.

Wykaz wszystkich firm i technologii zgłoszonych przez nie do projektu umieszczono w internecie. Firmy startowały w 7 kategoriach: technologie niskoemisyjne, czyste technologie węglowe, rozwiązania organizacyjne lub programistyczne dla oszczędności energii, technologie odnawialnych źródeł energii, technologie wodno-ściekowe, technologie energooszczędne i technologie gospodarki odpadami.

Źródło: PAP