Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Możesz skorzystać z preferencyjnych kredytów na kolektory słoneczne
Energia słoneczna - Możesz skorzystać z preferencyjnych kredytów na kolektory słoneczne Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 08 Kwiecień 2010 15:20
solarOsoby budujące dom będą mogły skorzystać z preferencyjnych kredytów na instalację kolektorów słonecznych.Prawie 1/3 kosztów przeznaczonych na zamontowanie kolektorów słonecznych w prywatnych domach zwróci Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoby, które budują domy i chcą korzystać z energii słonecznej do ogrzewania, będą mogły liczyć na preferencyjne pożyczki. Fundusz chce od września 2010 roku uruchomić takie wsparcie dla osób fizycznych. Kredytów nawet na 100 proc. inwestycji będą udzielać banki, które podpiszą umowę z NFOŚiGW. Fundusz natomiast pokryje 30 proc. wydatków na taki cel.

Witold Maziarz, rzecznik prasowy NFOŚiGW, tłumaczy, że uruchomienie takiego rozwiązania dla osób fizycznych jest możliwe dzięki zmianom w zamówieniach publicznych.

– Do tej pory musieliśmy w przetargu wybierać jeden bank, z którym współpracowaliśmy. Teraz będzie można współpracować z kilkoma bankami, co jest bardzo korzystne – mówi Witold Maziarz.

Środki z kredytu bankowego z dotacją NFOŚiGW wypłacane będą bezgotówkowo, bezpośrednio na konto wykonawcy lub dostawcy kolektorów słonecznych, na podstawie wystawionych faktur na zakup i montaż tych urządzeń.

Jeszcze nie wiadomo, które banki będą współpracowały z Funduszem przy udzielaniu kredytów na kolektory. Jednak z informacji uzyskanych od Witolda Maziarza wynika, że zainteresowanie osób fizycznych uzyskaniem dofinansowania na instalacje kolektorów słonecznych jest już dziś wyjątkowo duże.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna