Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Powstał pierwszy na świecie samo zasilający się nanosensor
Energia odnawialna - Powstał pierwszy na świecie samo zasilający się nanosensor Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 13 Kwiecień 2010 15:22
energiaGrupa naukowców z Georgia Institute of Technology w Atlancie stworzyła pierwszy na świecie samo zasilający się sensor wykonany w skali nanometrycznej. Aby tego dokonać wystarczyło zastosować kilka prostych sztuczek.


Zespół badaczy odkrył, że zmniejszenie rozmiarów komponentów sensora przyczyni się do wzrostu efektywności mechanizmu, który go zasila. Wykorzystanie nanotechnologii umożliwiło wytworzenie wszystkich niezbędnych elementów z wysoką precyzją, co bezpośrednio przekłada się na jakość i wydajność układu.

Czujnik wyposażony jest w tysiące malutkich nanoprzewodów, które podczas obciążeń mechanicznych wytwarzają energię elektryczną. Oczywiście przy wykorzystaniu procesu nanotechnologicznego konieczne było wykorzystanie odpowiednich materiałów. Tak więc niewielkie przewody wykonano z tlenku cynku, który najlepiej nadaje się do budowy niewielkiego, mechanicznego układu zasilającego.

Naukowcy twierdzą, że generatorki mogą wytworzyć maksymalne napięcie wynoszące aż 1,26V i o szczytowej mocy 2,7W na każdy centymetr sześcienny.

Źródło: Inhabitant