Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Solar Impulse będzie bił rekord
Energia słoneczna - Solar Impulse będzie bił rekord Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 13 Kwiecień 2010 15:28
solarTym razem przedwczesny sukces w dziedzinie solarnej awiacji głośno i hucznie obwieszczają Szwajcarzy. Ich niemały samolocik zostanie poddany próbie nocnego lotu. Maszyna ma unosić się w powietrzu nie mniej niż 36 godzin. Jest bardzo prawdopodobne, że wszystko pójdzie z planem, ponieważ samolot jest świetnie wyposażony.

Sprzęt jest imponujących rozmiarów. Rozpiętość skrzydeł wynosi dokładnie 21,85 metrów oraz 6,4 metrów wysokości. Jego waga również onieśmiela, ponieważ wynosi 1,6 tony! Pod względem szerokości solarny samolot mógłby mierzyć się z Boeingiem 737 lub Airbusem A330.

Maszyna przygotowywana jest do wyznaczenia nowej granicy długości pojedynczego lotu, w czasie którego źródłem energii dla samolotu będzie wyłącznie energia elektryczna skonwertowana wcześniej przez panele słoneczne zainstalowane na powierzchni skrzydeł.

Na ich powierzchni oraz na płaskiej części ogona zainstalowano łącznie 11 628 mniejszych ogniw fotowoltaicznych, których łączna powierzchnia wynosi 200 metrów kwadratowych. Takie zestawienie pozwoli z powodzeniem zasilić aż 4 silniki elektryczne, które z kolei napędzają maszynę. Efektywność konwertowania paneli sięga do poziomu 22%. Elektryczne jednostki napędowe posiadają stosunkową małą moc wynoszącą 6 kW.

Po całkowitym naładowaniu akumulatorów samolot ruszy w podniebne podboje, a Szwajcarzy nie chcą go widzieć w domu wcześniej niż za 36 godzin.

Źródło: Ecologic