Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - Statek "Mayflower Resolution" do montażu elektrowni wiatrowych
Energia wiatrowa - Statek "Mayflower Resolution" do montażu elektrowni wiatrowych Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 15 Kwiecień 2010 10:07
wiatrakiOd 2004 roku służy w Wielkiej Brytanii statek "Mayflower Resolution", do montażu przybrzeżnych elektrowni wiatrowych. W celu ograniczenia ryzyka, związanego z pracą na Morzu Północnym, statek charakteryzuje się wysoką manewrowością oraz możliwościami szybkiego samopoziomowania i pozycjonowania dynamicznego.

W tym celu został całkowicie zelektryfikowany. Posiada dwie elektrownie, złożone z dwóch zespołów prądotwórczych każda oraz dodatkowo z zespołu portowego, rozmieszczone po obu burtach.

W jednej z jego podpór znajduje się także awaryjny zespół prądotwórczy. Podstawowe źródła energii elektrycznej mogą pracować niezależnie lub równolegle, a energię do samopodnoszenia i samopoziomowania zapewnia jedna z dwu rozdzielnic głównych. Obie rozdzielnice są objęte układem zarządzania energią, sterującym pracą zespołów prądotwórczych w zależności od zapotrzebowania na energię. Z tego systemu energetycznego są zasilane między innymi 4 pędniki azymutalne Aquamaster US205/3850, stanowiące napęd główny, trzy stery strumieniowe, 300-tonowy dźwig do stawiania elektrowni oraz hydrauliczne pompy samopoziomowania. Statek jednorazowo zabiera na pokład 10 przybrzeżnych elektrowni wiatrowych o mocy 3,5 MW każda.

Źródło: Ecofriend