Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Ruszyła druga największa na świecie elektrownia słoneczna
Energia słoneczna - Ruszyła druga największa na świecie elektrownia słoneczna Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 16 Kwiecień 2010 10:25
solarNajwiększa w Niemczech i druga co do wielkości na świecie elektrownia słoneczna działa od 20 sierpnia w Lieberose we wschodniej części kraju. Gigantyczna bateria zajmuje powierzchnię 210 boisk piłkarskich.


Na dawnym poligonie pod brandeburską miejscowością Lieberose stanęło 560 tysięcy modułów słonecznych. To jeszcze nie koniec inwestycji. Chociaż elektrownia już produkuje prąd, do jesieni planowana jest jej rozbudowa do 700 tysięcy modułów - podaje Informacyjna Agencja Radiowa.

Wówczas bateria słoneczna będzie wytwarzać przewidziane docelowo 53 megawaty. Pozwoli to na zaopatrzenie w energię elektryczną nawet 50 tysięcy mieszkańców. Koszt inwestycji wyniósł 160 milionów euro.

Elektrownie słoneczne są bardziej przyjazne środowisku niż tradycyjne elektrownie węglowe. Produkują jednak znacznie mniej prądu. W Niemczech elektrownie opalane węglem kamiennym wytwarzają średnio 700 megawatów.

Uruchomiona elektrownia w Lieberose jest drugą pod względem wielkości instalacją tego typu na świecie. Największa znajduje się w Hiszpanii.

Źródło: Gazeta