Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Enegia słoneczna - MPEC w Olsztynie zamontuje na akademikach uniwersytetu baterie słoneczne
Enegia słoneczna - MPEC w Olsztynie zamontuje na akademikach uniwersytetu baterie słoneczne Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 16 Kwiecień 2010 13:55
solarJak zapowiada Bogusław Szwedowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, spółka planuje przetestować trzy ogromne kolektory słoneczne o łącznej powierzchni blisko 700 m kw. - napisał dodatek Gazety Wyborczej w Olsztynie.


Na współpracę z MPEC zdecydowały się władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Kolektory zostaną zamontowane na dachach trzech akademików: wieżowca przy ul. Żołnierskiej, oraz na domach studenta nr 119 i 120 przy ul. Dybowskiego.

Obecnie przygotowywana jest dokumentacja budowlana. Spółka liczy, że dzięki nim zużycie energii wyprodukowanej w tradycyjny sposób może się zmniejszyć w uniwersyteckich akademikach od 30 do 40 proc. , przy czym sama uczelnia może liczyć na oszczędność w granicach 10 proc.

MPEC wyliczył, że wspólna inwestycja z uczelnią powinna zwrócić się w ciągu czterech lat. - Wtedy energię słoneczną będziemy pozyskiwać za darmo - mówi prezes ciepłowni.
 

- Systemy solarne to przyszłość energetyki. Jeżeli my ich nie będziemy montować, to ktoś inny nas wyręczy. My zostalibyśmy na lodzie - przyznaje prezes MPEC. A wtedy sprzedaż energii z ciepłowni zaczęłaby spadać. Na to MPEC nie może sobie pozwolić.

Zakup tych systemów solarnych to wydatek ok. 1,5 mln zł. Pieniądze te MPEC posiada m.in. dzięki wsparciu finansowemu Ekofunduszu.

Źródło: Gazeta Wyborcza