Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wodna - Jeleniogórskie Elektrownie Wodne z systemem informatycznym Impuls 5
Energia wodna - Jeleniogórskie Elektrownie Wodne z systemem informatycznym Impuls 5 Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 16 Kwiecień 2010 14:03
waterKolejna spółka Grupy Tauron wykorzystuje system autorstwa BPSC. Rozwiązanie informatyczne objęło wszystkie obszary funkcjonalne działalności Jeleniogórskich Elektrowni Wodnych (JEW).


W przypadku JEW równie ważne jak w pozostałych podmiotach grupy okazało się rozwiązanie kwestii inwestycji i remontów.

Podstawową działalnością JEW jest produkcja energii elektrycznej w elektrowniach wodnych. Podobnie jak w przypadku innych firm specjalizujących się w produkcji energii, także w przypadku elektrowni wodnych działalność zakładu można podzielić na dwa podstawowe obszary – operacyjny oraz wspomagający. Podział ten wynika z konieczności prowadzenia, obok działalności opartej na eksploatacji posiadanej infrastruktury, inwestycji w nowe moce wytwórcze.

Najważniejszym wyzwaniem, przed jakim stanęli wdrożeniowcy firmy BPSC było właśnie rozwiązanie w systemie kwestii dwóch aspektów funkcjonowania firmy – remontowej oraz inwestycyjnej.

- Pomimo tego, że obydwa te procesy różnią się między sobą charakterem i sposobem prowadzenia prac z nimi związanych, to z punktu widzenia sposobu wprowadzania informacji do systemu są one identyczne. Pojawiające się różnice są wynikiem wymagań związanych z planowaniem w początkowej fazie i rozliczeniem w końcowej, zadań inwestycyjnych i modernizacyjnych. Tę specyfikę musiały uwzględniać rozwiązania w ramach systemu Impuls 5 –– mówi Jacek Kaciłowicz, project manager odpowiedzialny za wdrożenie w JEW.

Niemniej istotna w przypadku tego wdrożenia była również kwestia przygotowywania analiz na potrzeby podejmowania strategicznych decyzji, które opierać się będą na realnych danych dostarczanych przez takie funkcjonalności jak Plan 9000 czy Finanse-Księgowość. Wdrożone rozwiązanie - Impuls Business Intelligence – wspiera planowanie, budżetowanie, prognozy

i symulacje. Pozwala również na formułowanie zapytań o konsekwencje zmian ceny lub ilości poprzez mechanizmy symulacji i kalkulacji kosztów oraz przychodów, umożliwia tworzenia wariantowych budżetów dla centrów, ośrodków odpowiedzialności, jak również ich wzajemne porównania (także z danymi z zatwierdzonego planu techniczno-ekonomicznego). Funkcja tworzenia sprawozdań finansowych na podstawie danych prognozowanych dodatkowo wzbogaca możliwości analityczne tego rozwiązania.

Użytkownicy otrzymali dostęp do systemu oraz wsparcie merytoryczno-serwisowe w zakresie finansowo-księgowym, kadrowo-płacowym, środków trwałych i budżetowania, gospodarki remontowej i magazynowej, a także transportu. Wszystkie te elementy są zintegrowane w ramach systemu, co pozwala na przykład na ewidencję prac remontowych w podziale na poszczególne karty pracy.

Przedsiębiorstwo pod nazwą Jeleniogórskie Elektrownie Wodne z początkiem 2004 roku. Spółka eksploatuje 29 elektrowni wodnych, w tym 9 zbiornikowych i 20 przepływowych, o łącznej mocy zainstalowanej 59,779 MW. Elektrownie te są położone na ziemi dolnośląskiej i opolskiej na rzekach: Bóbr, Bystrzyca, Kamienna, Kwisa, Nysa Kłodzka, Odra i Mała Panew. JEW wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Tauron Polska Energia.
BPSC od 21 lat zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem systemów informatycznych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. Sztandarowym produktem firmy jest zintegrowany pakiet klasy MRPII/ERP Impuls 5. System ten wykorzystywany jest przez ponad 430 średnich i dużych przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki. Firma zatrudnia ponad 200 osób.

Wśród klientów BPSC są m.in. Morliny - Grupa Animex, Kler, Sokpol, OSM Piątnica, WSP Społem Kielce, Krajowa Spółka Cukrowa, BIG – STAR, Stalexport-Transroute Autostrada, CTL Logistics, Grupa Kapitałowa Glinik.

Źródło: Eko