Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Będą zmiany w systemie wspierania produkcji energii z odnawialnych źródeł
Energia słoneczna - Będą zmiany w systemie wspierania produkcji energii z odnawialnych źródeł Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 20 Kwiecień 2010 15:25

solarMinisterstwo Gospodarki przygotowuje projekt ustawy o promocji odnawialnych źródeł energii. Prace koncepcyjne nad jej założeniami mają być zakończone do połowy roku.

Ustawa ma różnicować wartość wsparcia dla producentów energii z odnawialnych źródeł w zależności od rodzaju paliwa
Ministerstwo Gospodarki pracuje nad wdrożeniem do prawa polskiego przepisów dyrektywy Unii Europejskiej z kwietnia 2009 roku w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

- Przed nami ogromna praca legislacyjna ponieważ w tym roku musimy wprowadzić zmiany wynikające z dyrektywy o promowaniu odnawialnych źródeł energii. Mamy zamiar wykonać to przez ustawę o promocji odnawialnych źródeł energii - powiedziała Joanna Strzelec-Łobodzinska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, która odpowiada za energetykę.
Ministerstwo chce zakończyć prace koncepcyjne nad nową ustawą do końca czerwca tego roku. Szczegóły siłą rzeczy nie są więc jeszcze znane, ale z tego co wiadomo wynika, że nadchodzą daleko idące zmiany w zakresie wspierania produkcji energii z odnawialnych źródeł . Należy się spodziewać, że resort zaproponuje inną wielkość wsparcia dla produkcji energii z wiatru ,biomasy, a jeszcze inną na przykład dla produkcji energii z wykorzystaniem energii słońca. Ma to związek z przygotowywanym Krajowym Planem Działań na rzecz OZE, który będzie precyzyjnie określał jak Polska zamierza osiągnąć do 2020 roku 15 proc. udział energii z odnawialnych źródeł w finalnym jej zużyciu.

- W planowanej ustawie o promocji odnawialnych źródeł energii chcielibyśmy uzależnić wysokość wsparcia od rodzaju promowanej zielonej energii. Idziemy w kierunku zróżnicowania wartości tak zwanych zielonych certyfikatów zależnie od rodzaju promowanej zielonej energii. Natomiast zgodnie z dyrektywą musimy rozszerzyć promocję także na ciepło z odnawialnych źródeł energii. To będzie najtrudniejsze i zupełnie nowe - powiedziała Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Tak zwane zielone certyfikaty to zbywalne prawa majątkowe. Sprzedają je producenci energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, a muszą je kupować sprzedawcy energii, bo za ich pomocą rozliczają się przed Urzędem Regulacji Energetyki z wypełnienia narzuconego prawem obowiązku sprzedaży energii ze odnawialnych źródeł.

Swoje plany Ministerstwo Gospodarki ujawniło podczas V konferencji PSEW "Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce" Bez dalszego rozwoju energetyki wiatrowej wykonanie przez Polskę zobowiązania do osiągnięcia w 2020 roku 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w finalnym zużyciu jest niemożliwe. Przedstawiciele energetyki wiatrowej przyjęli nowy pomysł resortu gospodarki ze zrozumieniem, ale też z zastrzeżeniami.

- Planowana korekta ma z jednej strony dać szansę innym źródłom energii niż wiatrowe , bo jest tak że prawa majątkowej ( tzw. zielone certyfikaty - red.) przy ich obecnej cenie pozwalają realizować inwestycje w energetyce wiatrowej, a w fotowoltaice nic nie dają. System wsparcia w fotowoltaice musi być znacznie mocniejszy i podobnie jest z biomasą, bo aby w przypadku produkcji energii z biomasy inwestycje się opłacały dofinansowanie musi być nieco wyższe niż w energetyce wiatrowej. My zmiany akceptujemy tak długo jak długo nie będą prowadziły do zmniejszenia cen praw majątkowych dla energetyki wiatrowej - powiedział Jarosław Mroczek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Źródło: WNP