Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Energetyka słoneczna będzie bardziej doceniana
Energia słoneczna - Energetyka słoneczna będzie bardziej doceniana Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 21 Kwiecień 2010 10:26

solarDzięki powstającemu Stowarzyszeniu Przemysłu Termicznej Energetyki Słonecznej (SPTES) energetyka słoneczna będzie mieć swoją formalną reprezentację i co za tym idzie będzie mogła aktywnie uczestniczyć w opracowywaniu i konsultacji programów i regulacji prawnych dotyczących tego sektora.
- Głównym celem i zadaniem powstającego Stowarzyszenia Przemysłu Termicznej Energetyki Słonecznej będzie lobbing na rzecz całego sektora energetyki słonecznej, dotychczas słabo dostrzeganego przez Ministerstwo Gospodarki, które od 2004 roku w układzie kompetencyjnym Rady Ministrów przejęło (od Ministerstwa Środowiska) odpowiedzialność za OZE. - wyjaśnia dla portalu wnp.pl Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej wspierającego działalność merytoryczną SPTES.

- W dalszym ciągu i mimo wszystko wydaje się ze Ministerstwo Środowiska bardziej dostrzega sektor energetyki słonecznej jako obszar wsparcia (z funduszy ekologicznych). Chcielibyśmy aby Ministerstwo Gospodarki m.in. uznało znaczącą role pozyskiwania "zielonego" ciepła z instalacji słonecznych w "Planie działań na rzecz OZE do 2020" - dodaje Wiśniewski.
Szczegółowe cele, wg projektu statutu SPTES to m.in.: integracja oraz ochrona interesów członków Stowarzyszenia, reprezentowanie interesów sektora energetyki słonecznej cieplnej, w tym głównie członków Stowarzyszenia wobec organów władzy i administracji państwowej oraz władz samorządu lokalnego,a także prowadzenie działalności rozpowszechniającej wiedzę na temat wykorzystania energetyki słonecznej cieplnej.

Poza tym SPTES będzie wspierać inicjatywy mające na celu promocję wykorzystania energetyki słonecznej cieplnej i innych technologii energetyki odnawialnej oraz prowadzenie lub koordynowanie prac związanych z naukowymi, technicznymi, socjologicznymi, prawnymi lub politycznymi kwestiami energetyki słonecznej i odnawialnej.

Stowarzyszenie Przemysłu Termicznej Energetyki Słonecznej będzie realizować swoje cele poprzez współpracę z krajowymi organami władzy i administracji państwowej oraz samorządami, uczelniami oraz branżowymi instytutami naukowymi, czy też z innymi stowarzyszeniami, a także z organizacjami międzynarodowymi. SPTES będzie również opracowywać i upowszechniać opinie stowarzyszenia na tematy związane z energetyką słoneczną i ogólnie z energetyką odnawialną. Zamierza także brać udział w spotkaniach z przedsiębiorcami krajowymi i zagranicznymi, konferencjach, seminariach, sympozjach, targach oraz wystawach. Stowarzyszenie zajmie się również promocją innowacji i upowszechnianiem oraz rekomendowaniem do stosowania w praktyce światowych osiągnięć technicznych w dziedzinie energetyki słonecznej termicznej.

- Jesteśmy na etapie przygotowania i konsultacji prawnej projektu statutu SPTES. Do chwili obecnej, oprócz członków Panelu Słonecznego 20x2020 zgłosiło się do nas kilkanaście firm zainteresowanych uczestnictwem w SPTES. Wybór władz stowarzyszenia nastąpi na spotkaniu założycielskim w dniu 19 maja na Forum w Niepołomicach - tłumaczył Grzegorz Wiśniewski.

Źródło: WNP