Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biomasa - Fiasko słowackiego programu dofinansowania kotłów na biomasę i kolektorów słonecznych
Biomasa - Fiasko słowackiego programu dofinansowania kotłów na biomasę i kolektorów słonecznych Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 21 Kwiecień 2010 13:24

biomasaTylko czwarta część środków przeznaczonych przez rząd słowacki na wspieranie budowy kotłów na biomasę i kolektorów słonecznych została wykorzystana. Słowacy z dużym sceptycyzmem podeszli do sprawy.

Bratysława chciała przeznaczyć na wspieranie programu budowy osiem mln euro. Jednak w ciagu roku wykorzystano zaledwie 1,8 mln euro z tej kwoty. Wystarczyło to na dofinansowanie 327 kotłów na biomasę i 1531 instalacji solarnych.

Rząd chciał rozpropagować idę budowy instalacji ponieważ poprawiłoby to czystość powietrza, a także zmniejszyło zużycie tradycyjnych paliw.
Skąd jednak raczej mierny sukces?

Zdaniem ekspertów zawiniły zbyt restrykcyjne przepisy. W efekcie tego wiele wniosków o dofinansowanie odpadło, bądź posiadacze prywatnych domów w ogóle ze składania wniosków rezygnowali.

Dodatkowo cały program był słabo nagłośniony, obywatele nie byli także dostatecznie informowani o możliwych korzyściach.

Źródło: WNP