Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biogaz - Instytut Chemii i Techniki Jądrowej oraz Uniserv wybudują elektrownię biogazową
Biogaz - Instytut Chemii i Techniki Jądrowej oraz Uniserv wybudują elektrownię biogazową Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 27 Kwiecień 2010 08:35

biogazUniserv Budownictwo Przemysłowe wraz z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej (ICHTJ) do końca 2012 roku zamierzają zrealizować projekt wysokosprawnej instalacji do wytwarzania i zagospodarowania biogazu rolniczego.

W efekcie prac już na wiosnę 2011 r. zacznie pracować mała elektrownia biogazowa o mocy ok. 250 kW.

Realizacja projektu konsorcjum naukowo-przemysłowego UNISERV i ICHTJ jest próbą odpowiedzi na potrzeby polskiego rynku energetycznego. Wypracowane w projekcie rozwiązania zniosą w przyszłości konieczność kosztownego importu zagranicznych technologii produkcji biogazu. Projekt został dofinansowany kwotą 4,65 mln zł w ramach programu „IniTech” przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).
Według firmy Uniserv Budownictwo Przemysłowe i ICHTJ projekt małej elektrowni biogazowej, to pierwsza tego typu inicjatywa w oparciu o polskie rozwiązania patentowe, które pozwolą na uzyskanie biogazu o wysokiej zawartość metanu. Instalacja zostanie wyposażona w moduły do osuszania i oczyszczania gazu z H2S (produkcja bezodorowa). Ponadto będzie przystosowana do współpracy z modułem membranowym do usuwania CO2, w rezultacie czego możliwa będzie produkcja gazu o standardzie gazu sieciowego GZ50 pozwalająca na jego dystrybucję sieciami gazociągowymi.

Uniserv Budownictwo Przemysłowe działa głównie na rynku budowy, remontów i modernizacji chłodni kominowych i wentylatorowych oraz kominów przemysłowych w Polsce. Ostatnio spółka prowadzi również prace badawczo-rozwojowe w zakresie odnawialnych źródeł energii. Prace nad tymi zagadnieniami prowadzone są w kilku obszarach. Pierwszym z nich jest opracowanie kompletnej technologii pozyskiwania biogazu z biomasy rolniczej. Drugim - utylizacja odpadów poprzez zgazowanie, a trzecim - wykorzystanie gazu koksowniczego jako paliwa w układach wysokosprawnej kogeneracji.

Źródło: WNP