Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Przyczyny złego stanu energetyki odnawialnej w Polsce
Energia odnawialna - Przyczyny złego stanu energetyki odnawialnej w Polsce Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 28 Kwiecień 2010 08:53

żarówka- Są dwie istotne przyczyny tego, dlaczego w Polsce jest tak źle z zieloną energią. Pierwszym powodem jest to, że do tej energetyka odnawialna nie była traktowana priorytetowo. Ani firmy państwowe ani prywatne nie próbowały tego sektora rozwijać. - wyjaśniał Andrzej Cylwik, prezes CASE-Doradcy, spółki która która przygotowała "Action Plan: Ścieżki rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii do 2020 roku", podczas konferencji "Bioenergia w Polsce".
Drugim powodem złego stanu energetyki odnawialnej w Polsce jest, według Cylwika, brak kapitału na m.in. zakładanie upraw energetycznych do pozyskania biomasy do produkcji energii cieplnej, elektrycznej oraz biogazu.

- Pomijając potrzebę wykupienia gruntów itp., samo założenie uprawy w zależności od terenu i rodzaj roślin jest to około 20 do 40 tysięcy na jeden hektar. W Polsce nie ma nadal odpowiednich kapitałów na tak intensywny rozwój. – tłumaczył dalej Andrzej Cylwik.
Dodatkowymi możliwościami wspierającymi rozwój energetyki odnawialnej, prezes CASE-Doradcy upatruje w wprowadzeniu w latach 2013-2017 taryfy stałej dla fotowoltaiki.

- System zielonych certyfikatów w przypadku fotowoltaiki w kilku krajach się nie sprawdził. Dopiero wprowadzenie taryfy stałej zaczyna odnotowywać faktyczny rozwój – mówił Cylwik.

Źródło: WNP