Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - 7 maja otwarcie farmy wiatrowej Karnice I
Energia wiatrowa - 7 maja otwarcie farmy wiatrowej Karnice I Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 30 Kwiecień 2010 09:49

wiatrakiTrzynaście elektrowni wiatrowych typu Siemens 2,3 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą o łącznej mocy 29,9 MW, wystarczającej do dostarczenia energii do czterdziestu pięciu tysięcy gospodarstw domowych w obrębie miejscowości Skrobotowo, Kusin i Drozdowo, położonych na terenie gminy Karnice. Inwestycja zostanie uroczyście otwarta 7 maja b.r. w Cerkwicy o godzinie 17.
W skład siłowni wiatrowych wchodzą wieże rurowe o długości 99 metrów na blokowych fundamentach żelbetowych oraz turbiny z wirnikiem o średnicy 93 metry wraz z generatorami mocy. Właścicielem farmy jest firma Omikron Sp. z o.o., której akcje w całości należą do DONG Energy.

Za związane z FW Karnice prace deweloperskie odpowiedzialna jest EPA Sp. z o.o., zaś za prace budowlane - Polimex-Mostostal S.A. oraz PBE ELBUD Gdańsk. Prace na placu budowy tego przedsięwzięcia rozpoczęły się 20 września 2008 r. na mocy decyzji Starostwa Powiatowego w Gryficach.
Turbiny wiatrowe umieszczone są w bezpiecznej odległości od zabudowań mieszkalnych. Pracują bezgłośnie, pozwalają też prowadzić uprawę ziemi w nie pomniejszonym areale, gdyż elektrownia wiatrowa zajmuje ledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych terenu, Obecność inwestycji nie umniejsza wartości sąsiednich działek indywidualnych właścicieli, umożliwia ich równoległe wykorzystanie w dotychczasowy sposób.

Źródło: WNP