Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biogaz - Cała prawda o biogazowniach
Biogaz - Cała prawda o biogazowniach Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 04 Maj 2010 14:36

wodaPatronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Urzędu Regulacji Energetyki oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym sponsorem został Bank Gospodarki Żywnościowej, który w swojej prezentacji pokazał pozycję lidera w sektorze Agro oraz posiadane w ofercie produkty skierowane bezpośrednio do branży Odnawialnych Źródeł Energii.


Ponadto uczestnicy mieli okazję zapoznania się z ofertą pozostałych sponsorów warsztatów. Przedstawiciele takich firm jak: DGA S.A. Horus-Energia, Pioneer, Thermaflex, John Deere, Grundfos, KWS Polska, KWS Lochow, PKM DUDA, Enea S.A., Kancelaria Prawna Sroka&Wspólnicy służyli pomocą i doradztwem wszystkim zainteresowanym.

Wśród prelegentów znaleźli się eksperci BD AgroRenewables, czyli partnera technologicznego DGA Energia. Pan Christian Gellert scharakteryzował technologię działania biogazowni i przedstawił zalety jej stosowania. Ponadto BD Agro dzieliło się doświadczeniem na rynku biogazowni. Firmie udało się do tej pory zbudować 300 biogazowni w 20 różnych krajach.

Przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Michał Piskorz - Kierownik Zespołu Strategii i Współpracy, przedstawił najnowszy produkt - Program Systemu Zielonych Inwestycji (GIS) - Biogazownie Rolnicze. Wskazał także jakie błędy najczęściej popełniają wnioskodawcy składając wnioski o dofinansowanie biogazowni i co jest powodem ich odrzucenia.

Z dużym zainteresowaniem spotkało się również wystąpienie Jacka Gołębia, Kierownika Sekcji Energetyki i Budownictwa z TÜV Rheinland Polska, który wygłosił kwestie związane z kolorowymi certyfikatami, jakie otrzymuje inwestor za produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii i/lub kogeneracji.

Ciekawym i budzącym duże poruszenie wśród publiczności był również wykład dr inż. Ireneusza Grządzielskiego, Adiunkta Politechniki Poznańskiej, który przedstawił temat przyłączania Odnawialnych Źródeł Energii do sieci elektroenergetycznej.

Po całym dniu wykładów bogatych w wiedzę merytoryczną przyszedł czas na obejrzenie biogazowni w praktyce. W drugim dniu wydarzenia odbyło się zwiedzanie instalacji w lokalizacjach na terenie Niemiec. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć działającą już biogazownię w miejscowości Kruge oraz będącą jeszcze w trakcie budowy w Lichterfelde.

Możliwość udziału w ciągu dwóch dni wydarzenia pozwalała nie tylko zdobyć potrzebną wiedzę merytoryczną, ale także przekonać się w praktyce, jak tak naprawdę działa i wygląda instalacja jaką jest biogazownia. Duże zainteresowanie wydarzeniem, jak również pozytywne opinie uczestników przyczyniły się do podjęcia decyzji o organizacji kolejnych edycji warsztatów "Cała prawda o biogazowniach".

Źródło: WNP