Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - Duńskie parki wiatrowe zapewniają energię już 150 tys. gospodarstw domowych w Polsce
Energia wiatrowa - Duńskie parki wiatrowe zapewniają energię już 150 tys. gospodarstw domowych w Polsce Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 06 Maj 2010 15:33

wiatrakiEnergia elektryczna produkowana bez emisji CO2 i pokrywająca roczne zapotrzebowanie ponad 150 tys. polskich gospodarstw. Tyle energii z odnawialnych źródeł DONG Energy zamierza rocznie produkować w Polsce w działającym już parku wiatrowym nad Jeziorem Ostrowo i dwóch parkach – Karnice i Karcino – których inauguracja przewidziana jest na piątek i sobotę.
Karcino obejmuje 17 turbin wiatrowych marki Vestas o łącznej mocy produkcyjnej 51 MW i znajduje się na terenie gminy Kołobrzeg. Produkcja parku wiatrowego pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne 60 tys. gospodarstw domowych w sposób nie stanowiący zagrożenia dla środowiska.

Park wiatrowy Karnice składa się z 13 turbin wiatrowych Siemens o łącznej mocy produkcyjnej 30 MW. Znajduje się na terenie gminy Karnice w płn.-wsch. Polsce, a jego produkcja pokryje roczne zapotrzebowanie na prąd 45 tys. gospodarstw.
- Inaugurując Karnice i Karcino DONG Energy umacnia swoją pozycję w Polsce - kraju dającym dobre możliwości rozbudowy produkcji energii wiatrowej na atrakcyjnych warunkach finansowych - komentuje Christina Grumstrup Sørensen, wiceprezes ds. energii odnawialnej w DONG Energy.

DONG Energy prowadzi już park wiatrowy Jezioro Ostrowo w tym samym regionie. Park ten został oddany do eksploatacji w 2000 r., a jego moc produkcyjna wynosi 30 MW.

Źródło: WNP