Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - W Katowicach powstanie unikatowy energooszczędny biurowiec
Energia odnawialna - W Katowicach powstanie unikatowy energooszczędny biurowiec Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 13 Maj 2010 12:29

energiaEuro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny we wrześniu br. planuje rozpocząć budowę biurowca pasywnego o powierzchni 6,5 tys. m kw. Obiekt powstanie w Katowicach, jego oddanie zaplanowano na rok 2012.

- Zaprojektowaliśmy budynek, który dzięki różnym technologiom i wykorzystaniu pasywnych źródeł energii, będzie potrzebował nie więcej niż 12 proc. tradycyjnej energii – mówi Sławomir Kostur, architekt obiektu.

W budynku kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne będą wykorzystywać energię słoneczną. Pierwsze - zamieniając ją w energię elektryczną, drugie - podgrzewając wodę użytkową. Umieszczone 50 m pod ziemią sondy geotermalne, instalacja pompy ciepła i stropów BKT zastąpią tradycyjny system grzania i chłodzenia. Wspomagać go będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperatorem). Pasywne okna i żaluzje zewnętrzne zapewnią odpowiednią izolację.
- Zakończyliśmy już wszelkie formalności i we wrześniu planujemy rozpocząć budowę. Potrwa ona do 2012 roku - zapowiada Jerzy Kwiatkowski, dyrektor ds. rozwoju Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny, odpowiedzialny za projekt.

Na 6,5tys. metrów kwadratowych obiektu znajdą się pomieszczenia laboratoryjne, w tym wysokie hale do badań na urządzeniach wielkogabarytowych, wdrożeniowe oraz biurowo-administracyjne. Udostępniany będzie również sprzęt - urządzenia pomiarowe i atestujące, inne urządzenia wdrożeniowe, oprogramowanie specjalistyczne i sprzęt komputerowy. W biurowcu znajdą się też pomieszczenia wystawiennicze, sale konferencyjno-szkoleniowe i pomieszczenia administracyjno-techniczne. Tak sale, jak i niezbędny sprzęt znajdujący się na ich wyposażeniu Park będzie udostępniał przedsiębiorcom oraz ośrodkom badawczym.

Budynek pasywny to budynek o minimalnym zapotrzebowaniu na energię do ogrzania wnętrza, na poziomie 15 kWh/m. kw. rocznie, czyli 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m sześć. gazu ziemnego na metr powierzchni. W budynkach konwencjonalnych do ogrania zużywa się ok. 120 kWh/m2/rok.

Inwestycja jest prowadzona w ramach projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum - rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” realizowanego w ramach Działania 5.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wartość tego projektu wynosi 98 967 750,86 zł., z czego poziom dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest na poziomie 68 952 941,17 zł.

Źródło: Cire