Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Solarny żaglowiec prosto z Japonii
Energia słoneczna - Solarny żaglowiec prosto z Japonii Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 14 Maj 2010 14:52

solarJapończycy planują wysłać w Kosmos satelitę, który byłby napędzany energią słońca zbieraną przez wielki żagiel pokryty fotoaktywną folią o działających na wyobraźnię wymiarach.

Powierzchnia żagla wynosiłaby 20 m²; grubość folii nie przekraczałaby średnicy ludzkiego włosa. Statek o wdzięcznej, acz  kojarzącej się raczej z niefortunnym lotnikiem bardziej niż z niepokonanym zdobywcą przestworzy, nazwie IKAROS polecieć miałby w Kosmos na pół roku. W tym czasie zbierałby dane konieczne do zorganizowania nieco dłuższej kosmicznej eskapady, której celem byłby Jowisz.

Prędkości rozwijane przez żeglujący w przestworzach statek mogłyby być imponujące: szacunki wskazują na osiągi rzędu ponad 160 000 km/h! Przyrównując tę prędkość do wartości osiąganych przez najszybsze samoloty, te ostatnie wypadają dość słabo… Wielka prędkość kosmicznego żaglowca pozwoliłaby też skrócić czas trwania misji, i mogłaby doprowadzić do swoistego “skurczenia się Wszechświata: kiedy to podróż z jednej części układu Słonecznego do innej zajęłaby o wiele mniej czasu niż obecnie.(gdyby tylko ktoś zechciał przeprowadzić taką misję).  Dla przykładu zamiast 25 lat – zaledwie pięć. A to już można by potraktować jako małą wycieczkę a nie wielką odyseję kosmiczną.

Źródło: Eco Friend