Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Energia z elektrowni jądrowej jest tańsza niż z odnawialnych źródeł
Energia odnawialna - Energia z elektrowni jądrowej jest tańsza niż z odnawialnych źródeł Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 24 Maj 2010 10:27

żarówkaIm później uruchomimy elektrownię jądrową w Polsce, tym dłużej będziemy płacili więcej za energię elektryczną. Elektrownia jądrowa to tanie źródło energii - mówi Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej PolAtom.



Oficjalny termin uruchomienia elektrowni jądrowej w Polsce to rok 2020. Czy ten termin jest realny?

- Termin roku 2020 jest hasłem, które ma nas zmobilizować do działania. To, czy oddamy elektrownię jądrową w roku 2020 czy 2022, nie ma większego znaczenia dla Polski. Jeśli oddamy ją do eksploatacji dwa lata później, to dwa lata dłużej będziemy mieli wyższe ceny energii elektrycznej.
Czy istnieje pewność, że energia produkowana w elektrowni jądrowej będzie tańsza niż energia z innych źródeł?

- Elektrownia jądrowa na pewno jest droższa w chwili, kiedy ją budujemy ale też na pewno w okresie 60 lat funkcjonowania będzie ona produkowała energię dużo taniej niż jakiekolwiek inne źródła, może z wyjątkiem elektrowni wodnych. Energia produkowana przez elektrownie jądrowe jest też dużo tańsza niż energia ze źródeł odnawialnych, w tym wiatrowych.

Potwierdza się stara zasada mówiąca, że bogaty, który może wyłożyć pieniądze na coś dobrego, lecz droższego, na początku, potem ponosi mniejsze koszty użytkowania. Biedny, którego nie stać aby kupić sobie coś dobrego, kupuje marne rzeczy i drogo płaci za ich użytkowanie. Kupujemy np. elektrownię gazową, która jest tańsza od elektrowni jądrowych i węglowych, ale potem będziemy płacili wysokie ceny za gaz. Trzeba więc zdobyć się na wysiłek, aby teraz zapłacić więcej za elektrownię jądrową, aby w przyszłości mieć tańszą energię.

Koszty płacenia więcej za budowę to nie są koszty ponoszone bezpośrednio przez odbiorców, lecz przez banki finansujące inwestycje, wiedzące, że to jest dobry interes. Tak samo jak banki wykładają pieniądze na budowę elektrowni wiatrowych wiedząc, że to jest dobry interes. Różnica jest taka, że za energię z elektrowni wiatrowych płacimy 180 zł plus 240 za 1 MWh (tzw. zielony certyfikat) a za energię z elektrowni jądrowych będziemy płacili według obecnych cen tylko ok. 160-150 zł za MWh.