Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Raport o stanie fotowoltaiki w nowych państwach Unii
Energia słoneczna - Raport o stanie fotowoltaiki w nowych państwach Unii Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 04 Czerwiec 2010 11:23

solarKonsorcjum PV-NMS-NET opublikowało siódmy doroczny raport o stanie sektora fotowoltaicznego w nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jest to najbardziej kompletny przegląd zawierający szczegółowe dane ilościowe i jakościowe dotyczące rozwoju fotowoltaiki (PV) w 12 nowoprzyjętych krajach Unii Europejskiej oraz Chorwacji i Turcji.

W ramach projektu PV-NMS-NET ukazał się kolejny raport podsumowujący rozwój fotowoltaiki w 12 państwach (Bułgaria, Cypr, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry), które weszły do Unii Europejskiej po 2004r. oraz Chorwacji i Turcji. Projekt jest koordynowany przez Politechnikę Warszawską (dr S. M. Pietruszko).

Projekt PV-NMS-NET jest inicjatywą współfinansowaną ze środków programu Intelligent Energy Europe Komisji Europejskiej. Współpraca 12 nowych państw członkowskich oraz dodatkowo Chorwacji i Turcji, zaowocowała po raz kolejny powstaniem raportu, w którym zebrano szczegółowe informacje o obecnej sytuacji, uwarunkowaniach prawnych i administracyjnych, finansowych mechanizmach wsparcia, polityce rządów oraz perspektywach rynku fotowoltaicznego w tych krajach. W raporcie można znaleźć m.in. dokładne dane dotyczące mocy zainstalowanej, mechanizmach wsparcia fotowoltaiki, dostępie do sieci przesyłowych oraz jednostkach badawczych zajmujących się konwersją energii słonecznej na elektryczną.

Status podsumowujący rok 2009 jest wyjątkowo ciekawy ze względu na znaczące zmiany, jakie zaszły w niektórych z opisywanych krajów. Zwłaszcza warto zwrócić uwagę na analizę czeskiego rynku fotowoltaiki, na którym doszło niespotykanego dotąd w tej części Europy wzrostu podaży energii fotowoltaicznej i tak wysokiej liczby wniosków o przyłączenie produkujących ją instalacji, że zaistniało ryzyko przeciążenia sieci przesyłowych. Bardzo dynamicznie rozwijają się także rynki energii słonecznej w Słowenii i Bułgarii. W 2009 r. wzrósł znacznie udział słonecznej energii elektrycznej w krajowym bilansie energetycznym Cypru. Pozytywne sygnały płyną ze Słowacji, gdzie wprowadzone w 2009 r. atrakcyjne ceny gwarantowane na energię z PV pozwalają przewidywać znaczny wzrost słowackiego rynku fotowoltaiki. O czynnikach warunkujących postęp, warunkach realizacji projektów i perspektywach dalszego rozwoju PV w tych i innych nowych państwach UE można dowiedzieć się więcej z opublikowanego właśnie raportu.

Raport zawiera opis instrumentów wsparcia producentów fotowoltaicznej energii elektrycznej, z uwzględnieniem wysokości stawek cen gwarantowanych (feed-in-tariff) stosowanych w dziewięciu z dwunastu nowych państw członkowskich.

W raporcie można znaleźć aktualne informacje dotyczące procedur, jakie należy przejść w każdym z państw w celu przyłączenia systemów fotowoltaicznych do sieci elektroenergetycznych.

Ze względu na narodowe cele wskaźnikowe udziału energii z odnawialnych źródeł w bilansie energetycznym wyznaczone w dyrektywie 2009/28/UE z 2009 r. oraz obowiązujące limity emisji dwutlenku węgla, żadne państwo członkowskie UE nie powinno lekceważyć szans na produkcję energii fotowoltaicznej. Raport pokazuje w jakim stopniu ta wskazówka znalazła zastosowanie w każdym z 12 państw UE oraz w Chorwacji i Turcji, przy czym kontekst dotychczasowych osiągnięć został poszerzony o perspektywę rozwoju sektora PV w najbliższych latach.