Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Inwestycje w OZE albo blackout
Energia słoneczna - Inwestycje w OZE albo blackout Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 07 Czerwiec 2010 13:05

solarZdaniem prof. Krzysztofa Żmijewskiego, Sekretarza Generalnego Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, jednego z panelistów w dyskusji na temat odnawialnych źródeł energii podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, bez dalszego rozwoju OZE i inwestycji w nowe moce zwiększy się prawdopodobieństwo blackoutów w Polsce.

- Jedyna szansa aby światło nam nie zgasło jest zwrot inwestycji w stronę energetyki odnawialnej i oszczędności energetycznej. Stan OZE w Polsce jest podobny do stanu wałów przeciwpowodziowych. Kiedy zwiększy się zapotrzebowanie na energię elektryczną grożą nam blackout'y – powiedział prof. Żmijewski.

Według Krzysztofa Żmijewskiego jednym z problemów rozwoju energetyki odnawialnej jest problem prawny związany z przyłączeniem nowych mocy do sieci elektroenergetycznych.
- Mamy kilkadziesiąt tysięcy wniosków o przyłączenie nowych mocy, kilka tysięcy zgód na przyłączenie i kilkaset rzeczywistych przyłączeń. Nieprawdziwi inwestorzy zdominowali rynek i ten kto chce zainwestować musi najpierw odkupić pozwolenie. - wyjaśniał Sekretarz Generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji.