Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Energia odnawialna pomocna w ograniczaniu emisji CO2
Energia odnawialna - Energia odnawialna pomocna w ograniczaniu emisji CO2 Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 10 Czerwiec 2010 12:36

solarUPC Polska rozpoczęło instalacje paneli słonecznych w wybranych biurach UPC, w celu obniżenia emisji CO2. UPC realizuje program Climate Challenge, którego celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla i zwiększenie świadomości ekologicznej pracowników.UPC Polska rozpoczęło wykorzystywanie paneli słonecznych jako źródła energii odnawialnej. Pierwsze panele słoneczne zainstalowane zostały w Szczecinie, Katowicach i Warszawie. W Szczecinie zamontowano panele o mocy 12,2 kWp , w Katowicach o mocy 8,7 kWp, a w Warszawie o mocy 11,2 kWp. Energia z paneli wykorzystywana jest m.in. do wspomagania klimatyzacji oraz zasilania oświetlenia. W planach jest również wykorzystanie paneli słonecznych przy zasilaczach typu XM2 (zasilacze typu XM2 to zasilacze sieciowe służące do zasilania urządzeń w terenie np. wzmacniaczy i odbiorników optycznych. Mają one możliwość współpracy z panelami słonecznymi). oraz instalacja turbin wiatrowych. Łączna moc zainstalowanych dotychczas paneli pozwoli UPC na zmniejszenie poziomu emisji CO2 o około 21 ton rocznie. Oszacowanie łącznych oszczędności wynikających z wykorzystania energii odnawialnej będzie możliwe po przeprowadzeniu audytu emisji CO2 za 2010 rok.

Program Climate Challenge zakłada poprawę efektywności energetycznej urządzeń wchodzących w skład sieci telekomunikacyjnej UPC, zmniejszenie zużycia energii w biurach firmy, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz zwiększenie zaangażowania pracowników w działania pro-środowiskowe. Działania w ramach projektu rozpoczęły się z końcem 2008 roku. Poprzedził je audyt emisji CO2, który obejmował rok 2007/2008. Jego wyniki pozwoliły na zaplanowanie skutecznych działań, które zmniejszą emisję CO2 produkowanego przez firmę.
Jedną z inicjatyw programu Climate Challenge był Zielony Rok 2009, program edukacji ekologicznej pracowników w zakresie sposobów ograniczania emisji CO2, który koncentrował się na zachęceniu do podejmowania własnych inicjatyw redukcji emisji CO2 w pracy jak i w domu oraz angażowaniu pracowników w działania proekologiczne.

Dzięki programowi Zielony Rok, pracownicy UPC mieli możliwość skorzystania z interaktywnego kalkulatora emisji CO2, który umożliwiał obliczenie indywidualnego współczynnika emisji dwutlenku węgla i zadeklarowanie podjęcia działań w kierunku jej ograniczenia. Ekologiczna kampania edukacyjna obejmowała również spotkania z ekspertami, quizy ekologiczne i specjalne wydawnictwa poświęcone ekologii. Wszyscy pracownicy firmy otrzymywali maile informujące o prostych i efektywnych sposobach ograniczania zużycia energii, w różnych miejscach na terenie biura pojawiały się plakaty i naklejki dotyczące tego tematu. Kampanii towarzyszyło przekonanie, że każde, nawet najmniejsze działanie, ma wpływ na otaczający nas świat. Działania Zielonego Roku przygotowane i realizowane były we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia.

UPC Polska jest dostawcą potrójnej usługi: telewizji kablowej, szerokopasmowego dostępu do Internetu i usług telefonicznych dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Źródło: WNP