Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - W sześciu bankach kredyt na kolektory słoneczne z dotacją
Energia odnawialna - W sześciu bankach kredyt na kolektory słoneczne z dotacją Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 11 Czerwiec 2010 13:07

energiaJuż na jesieni będzie można skorzystać z 45 proc. dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformował Witold Maziarz. Zarząd NFOŚiGW wyraził zgodę na zawarcie umowy o współpracy z sześcioma bankami: Bankiem Ochrony Środowiska SA, Bankiem Polskiej Spółdzielczości SA, Gospodarczym Bankiem Wielkopolski SA, Krakowskim Bankiem Spółdzielczym, Mazowieckim Bankiem Regionalnym SA, Warszawskim Bankiem Spółdzielczym.

NFOŚiGW zobowiązał się udostępnić środki na dotację na częściową spłatę kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych w budynkach przeznaczonych lub wykorzystywanych na cele mieszkaniowe w łącznej wysokości 138,1 mln zł - poinformował Fundusz.

Dotacja wynosi 45 proc. kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Jednostkowy koszt przedsięwzięcia nie może przekroczyć 2500 zł/m kw. powierzchni całkowitej kolektora. Spłata części kapitału kredytu nastąpi poprzez przekazanie dotacji przez NFOŚiGW na podstawie wystąpienia banku potwierdzającego zrealizowanie przedsięwzięcia. Kredyty z 45-proc. dotacją adresowane będą do osób fizycznych posiadających prawo do nieruchomości, na której zamierzają zamontować zakupione kolektory, oraz do wspólnot mieszkaniowych.

Środki z kredytów mają być wypłacane bezgotówkowo, bezpośrednio na konto wykonawcy lub dostawcy kolektorów słonecznych, na podstawie faktur wystawionych na zakup i montaż tych urządzeń.

Kolektory słoneczne służą do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia, która dociera do kolektora, zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz lub gaz. Jest to jeden ze sposobów uzyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Zakup takiego kolektora dla 2-4-osobowej rodziny to koszt od 6 do 10 tys. zł. Kwota planowanych dotacji w latach 2010-12 wynosi 200 mln zł, a w latach 2013-14 - 100 mln zł.

Źródło: Energia.org.pl