Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Superenergooszczędny biurowiec pod Warszawą otwarty
Energia słoneczna - Superenergooszczędny biurowiec pod Warszawą otwarty Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 15 Czerwiec 2010 14:54

solarPanel Producentów Urządzeń i Instalatorów Systemów Energetyki Słonecznej (tzw. Panel 20x2020), opublikował swoje uwagi w sprawie „Krajowego planu działań na rzecz energii ze źródeł odnawialnych” (KPD).

Wyraził w nich swoje stanowisko dotyczące wyboru ostatecznego scenariusza rozwoju termicznej energetyki słonecznej w rządowej prognozie rozwoju odnawialnych źródeł energii do 2020 r, oraz doboru adekwatnego do prognozy i optymalnego kosztowo systemu wsparcia. Uwagi dotyczą także dostrzeżonych usterek w obecnym tekście KPD.

"Projekt KPD rekomendując, spośród trzech rozważanych, scenariusz "przyśpieszonego rozwoju" z celem w postaci 14,7 mln m2 kolektorów słonecznych, nie w pełni wykorzystuje potencjał i obecną dynamikę branży i jej możliwości wniesienia większego wkładu w realizację celu ogólnego - minimum 15% udziału energii z OZE w 2010 r., bez większego ryzyka wynikających z ograniczeń infrastrukturalnych, środowiskowych itp., przy stosunkowo niskich kosztach i różnorakich dodatkowych korzyściach społecznych i gospodarczych."- czytamy w dokumencie.
Panel Słoneczny 20x2020 twierdzi, że Polska jako duży obszarowo i ludnościowo kraj o dużych potrzebach w zakresie ogrzewania i rosnącym zapotrzebowaniu na chłód dysponuje znacznie większym ekonomicznym potencjałem energii promieniowania słonecznego.

"Sektor energetyki słonecznej, krajowi producenci i zagraniczni dystrybutorzy kolektorów słonecznych i urządzeń energetyki odnawialnej dysponują systematycznie powiększanym potencjałem produkcyjnym, instalacyjnym oraz potencjałem badawczym i innowacyjnym, aby sprostać wyzwaniom związanym z wyczerpywaniem się paliw kopalnych i ochroną klimatu." - zaznacza Panel 20x2020.

Przedstawiciele Panelu Słonecznego 20x2020 z uznaniem przyjęli fakt, że ich deklaracja stwierdzająca, że w Polsce istnieją odpowiednie moce wytwórcze i zaplecze organizacyjne do wyprodukowania, dostarczenia na polski rynek oraz zainstalowania 20 mln m2 systemów słonecznych do 2020 roku, znalazła odzwierciedlenie w tzw. scenariuszu "maksymalnym" Ministerstwa Gospodarki, mówiącym że do roku 2020 będzie zainstalowanych w Polsce do 2020 roku minimum 19,2 mln m2 kolektorów słonecznych.

Jeden z najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych budynków w Europie, który nie tylko efektywnie oszczędza, ale również generuje energię, w poniedziałek 14 czerwca br. w Siestrzeni pod Warszawą otworzyła firma Schüco International Polska. Należy ona do Schüco International KG, która specjalizuje się w produkcji kompletnych systemów okien, drzwi, fasad z aluminium oraz systemów solarnych.
- W Polsce coraz częściej mówi się o potrzebie budowania niskoenergochłonnych obiektów, jednak w dalszym ciągu nie powstaje ich zbyt wiele - zwłaszcza w segmencie biurowców - mówi cytowany w komunikacie Michał Dudziak, Dyrektor Generalny Schüco International Polska Sp. z o. o. - Według danych z 2009 roku średnie zapotrzebowanie energetyczne (EP) budynków mieszkalnych w Polsce wynosi 150 kWh/m² na rok, w przypadku budynków użyteczności publicznej wskaźnik ten zwiększa się do 240 kWh/m². Tymczasem biurowiec Schüco International Polska będzie zużywał aż trzykrotnie mniej energii - poniżej poziomu 80 kWh/m² rocznie.

Jest to efekt wdrożenia programu Energy², czyli tworzenia budowli reagujących na zmienne warunki klimatyczne panujące wewnątrz i na zewnątrz, poprzez wyjątkowe wzornictwo, automatyzację oraz bezpieczeństwo obiektów, a nade wszystko oszczędzanie i pozyskiwanie energii zielonej.
Rozwiązania elewacji części biurowej nawiązują do cech współczesnej wysokiej klasy architektury użyteczności publicznej. Budynek biurowy Schüco International Polska charakteryzuje się podwójną elewacją wentylowaną (fasadą dwupowłokową), wzbogaconą o aktywną technologię solarną - fotowoltaikę. Podwójna elewacja stanowi również dodatkową ochronę akustyczną pomieszczeń.
Niską energochłonność budynku zapewnia kilka elementów.

Z jednej strony są to zainstalowane systemy solarne - ogniwa fotowoltaiczne, które bezpośrednio konwertują energię słoneczną na energię elektryczną (możliwą do wykorzystania także w późniejszym czasie), a także kolektory słoneczne (zlokalizowane na dachu) wykorzystywane do ogrzania wody użytkowej.

Z drugiej strony - system zdalnie sterowanych zewnętrznych żaluzji przeciwsłonecznych, pomagających w okresie letnim zmniejszyć użycie energii wykorzystywanej przez system klimatyzacji.
Zużycie energii elektrycznej na wentylację i nocne schładzanie budynku pozwalają ograniczyć okna wyposażone w sterowane elektronicznie, niewidoczne okucia mechatroniczne Schüco TipTronic, umożliwiające regulowanie mikroklimatu wewnątrz budynku.

Wspomnieć należy także o wykorzystaniu przy budowie obiektu wysokiej klasy technik elewacyjnych - okładzin aluminiowych, zaawansowanych technologii ścian szklonych wielowarstwowych, zaawansowanych stałych technik osłony przeciwsłonecznej oraz zintegrowaniu technik elewacyjnych osłonowych. Powłoka budynku biurowego została wykonana przy użyciu aluminiowych systemów Schüco (elementy fasadowe, okna, drzwi oraz świetliki), charakteryzujących się bardzo niskimi współczynnikami przenikania ciepła dzięki doskonałej izolacyjności cieplnej. W części magazynowo-socjalnej obiektu zostały zastosowane najnowocześniejsze, wysokoenergooszczędne okna z tworzywa sztucznego Schüco.

Powyższe systemy mają na celu oszczędzanie energii i jej generowanie przez co znacząco wpłyną nie tylko na ekonomikę użytkowania obiektu, lecz przyczynią się także do redukcji emisji CO2.
Centrum logistyczno-biurowe Schüco International Polska składa się z budynku biurowego o powierzchni ok. 1000 m2 oraz hali wysokiego składowania o powierzchni 5000 m2. Kompleks zbudowany w Siestrzeni przy Trasie Katowickiej - zaledwie 25 km od centrum Warszawy - ma na celu optymalizację modelu zarządzania firmą poprzez zlokalizowanie rozproszonych dotąd działów, siedziby spółki oraz magazynu w jednym miejscu.

Źródło: WNP