Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biomasa - Transport surowca największym wyzwaniem dla rynku biomasy
Biomasa - Transport surowca największym wyzwaniem dla rynku biomasy Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 22 Czerwiec 2010 14:07

biomasaTransport surowca, pomiędzy stroną sprzedającą a podmiotem kupującym, i cena z nim związana będzie jednym z największych wyzwań rynku biomasy, który pod koniec roku planuje uruchomić Towarowa Giełda Energii.

- Obecnie chyba wszyscy energetycy kupujący biomasę nie zajmują się jej transportem. Powoduje to, że cena biomasy zawiera koszt transportu, który jest silnie związany z odległością. - powiedział Arkadiusz Krakowiak, członek zarządu ds. Handlu Elektrowni "Kozienice" podczas konferencji pn. "Rynek Biomasy na Towarowej Giełdzie Energii S.A – nowe możliwości handlu biomasą".

Towarowa Giełda Energii rozważa kilka propozycji rozwiązania tego problemu m.in. mapy z zaznaczoną lokalizacją dostawcy biomasy i określonym kosztem transportu.
- Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość podzielenia Polski na strefy notowań, czyli na kilka miejsc notowań, które obejmowałyby już dostawę biomasy. Rozwiązań technicznych jest dość dużo - tłumaczył dla portalu wnp.pl Dariusz Bliźniak, wiceprezes Towarowej Giełdy Energii.

Innymi oczekiwaniami wobec rynku biomasy na TGE, zgłaszanymi przez przedstawicieli sektora, są m.in. zapewnienie konkurencyjnej ceny biomasy, rozwiązanie problemów związanych z wieloletnim zakontraktowaniem surowców, sprawdzanie wiarygodności kontrahentów, zabezpieczanie finansowe transakcji, czy też sprecyzowanie norm fizyko-chemicznych dla biomasy stałej.

- Po uruchomieniu giełdy biomasy stałej oczekuję likwidacji pośredników. Teraz sytuacja wygląda tak, że ta sama biomasa jest klika razy sprzedawana. Oczekuję od TGE również sprecyzowania norm dla biomasy stałej, zarówno fizycznych jak i chemicznych. Trzecie ważne zagadnienie to indeksacja cenowa - powiedział dr Piotr Gradziuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Wydział Nauk Rolniczych.

Istnieje również ryzyko, że na rynek biomasy na TGE trafią głównie duże przedsiębiorstwa i producenci, z pominięciem tych mniejszych.

- To da się rozwiązać poprzez przygotowanie odpowiednich produktów i mechanizmów, które będą adresowane do określonego rodzaju przedsiębiorców - wyjaśniał dalej dla wnp.pl Dariusz Bliźniak.

Źródło: WNP