Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Fluid Kooperacja laureatem nagrody "eCO2 innowacja" za biowęgiel
Energia odnawialna - Fluid Kooperacja laureatem nagrody "eCO2 innowacja" za biowęgiel Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 23 Czerwiec 2010 14:48

energiaSędziszowska firma Fluid Kooperacja otrzymała nagrodę specjalną Ministra Gospodarki "eCO2 innowacja" za stałe paliwo odnawialne marki Fluid klasyfikowane jako biowęgiel.

Sędziszowska firma Fluid Kooperacja otrzymała nagrodę specjalną Ministra Gospodarki "eCO2 innowacja" za stałe paliwo odnawialne marki Fluid i wyróżnienie za ten produkt w kategorii wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej w XIII edycji konkursu Polski produkt przyszłości zorganizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Paliwo firmy Fluid Kooperacja to paliwo klasyfikowane jako biowęgiel , a wytwarzane z biomasy roślinnej, w tym ze słomy, jak również ze zrębków wierzby energetycznej, biomasy zwierzęcej, wysegregowanych biomasowych odpadów komunalnych oraz osadów pościekowych.
Biowęgiel marki Fluid to, według danych z katalogi laureatów XIII edycji konkursu Polski produkt przyszłości, jest paliwem o wartości opałowej przekraczającej 25 MJ/kg, wysokiej zawartości węgla - powyżej 70 proc., niskiej temperaturze zapłonu – około 220 stopni Celsjusza oraz niskiej wilgotności.

Produkcja paliwa prowadzona jest w zakładzie w Sędziszowie, który z jednostki badawczo-rozwojowej został przekształcony w firmę o zdolności produkcyjnej 170 kg biowęgla na godzinę. Fluid Kooperacja rozpoczęła już jednak inwestycje w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych . Powstaje Zakład Odzysku Energii z biomas roślinnych, w którym będzie m.in. możliwa produkcja paliwa Fluid w ilości około 2 ton na godzinę. Rozruch technologiczny nowego zakładu planowany jest na IV kwartał 2011 roku.

Biowęgiel Fluid może być stosowany w energetyce do produkcji energii elektrycznej, do opalania pieców domowych, a w przyszłości do ogniw węglowych.