Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Pracowity sezon MEC w Ostrowcu Świętokrzyskim
Energia odnawialna - Pracowity sezon MEC w Ostrowcu Świętokrzyskim Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 25 Czerwiec 2010 12:38

energiaW Ostrowcu Świętokrzyskim podczas ostatniej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta podjęto uchwałę o przesunięciu okresu spłaty udziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Miejskiej Energetyce Cieplnej do 2015 roku.

– Ma to duże znaczenie dla naszej spółki, bowiem pozwoli nam na spokojne realizowanie inwestycji zaplanowanych na najbliższe lata. Konieczność ponoszenia opłat już teraz mogłaby zablokować m.in. prace rozpoczęte na osiedlach domków jednorodzinnych - wyjaśniła Renata Mikołajczyk, dyrektor techniczny MEC.

W tym roku ostra i długa zima znacznie opóźniła rozpoczęcie przez spółkę sezonu inwestycyjnego. Prace można było podjąć dopiero w połowie marca. Plan inwestycyjny na 2010 r. Zakłada kontynuację inwestycji rozwojowych związanych z rozbudową sieci cieplnej na osiedlach budownictwa jednorodzinnego oraz dalsze prowadzenie modernizacji istniejących już sieci ciepłowniczych.
Jako pierwsze w tym roku zostały wykonane podłączenia domów jednorodzinnych przy ulicy Zgoda i przy ulicy Asnyka. Z pochodzącego z sieci ciepła korzystają już także mieszkańcy ulic Witosa i Rydla. Ponadto zakończono budowę sieci cieplnej przy ulicy Sienkiewicza, na odcinku objętym inwestycją gminną. Wszystkie budynki znajdujące się na tym obszarze zostały przyłączone do sieci MEC.

- Obecnie prowadzone są prace w czterech różnych punktach miasta. Równocześnie realizowane jest przyłącze do budowanej hali widowiskowo - sportowej. W tym roku zainstalowaliśmy już ponad 90 węzłów cieplnych w poszczególnych obiektach. Naszą ambicją jest jednak wykonanie w ciągu całego roku około 200 takich podłączeń. Oczekiwania mieszkańców miasta są zdecydowanie większe, bowiem na przyłączenie do sieci cieplnej czeka ponad 700 budynków w Ostrowcu Świętokrzyskim – wyliczyła Renata Mikołajczyk.

Na przełomie maja i czerwca wykonano przebudowę kanału ciepłowniczego na osiedlu Ogrody zasilającego trzy duże wymiennikownie grupowe. Dzięki temu zlikwidowano odcinek sieci, który był przyczyną kilku poważnych awarii podczas ostatniej zimy. Równocześnie prowadzone są modernizacje węzłów cieplnych obiektów na terenie Huty „Celsa”, gdzie zainstalowano 9 nowoczesnych węzłów z pełną automatyką.

Poza tym trwają prace remontowe prowadzone na obiektach własnych spółki, m.in. przebudowa budynku wymiennikowni grupowej oraz przebudowa bazy Działu Dyspozycji Sieci.
Wszystkie wymienione działania wykonywane są własnymi siłami spółki przez jej pracowników. Dotyczy to zarówno wykonawstwa węzłów cieplnych jak i prac budowlanych oraz odtworzeniowych.

Źródło: WNP