Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Pawlak z premierem Brandenburgii o wspólnych projektach transgranicznych i OZE
Energia odnawialna - Pawlak z premierem Brandenburgii o wspólnych projektach transgranicznych i OZE Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 25 Czerwiec 2010 13:30

energiaOcena współpracy bilateralnej, polityka energetyczna, wymiana doświadczeń w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz wzajemna pomoc przy likwidacji skutków powodzi to główne tematy spotkania wicepremiera ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka z premierem Brandenburgii Matthiasem Platzeckiem, które odbyło się 23 czerwca 2010 r. w MG.

Wicepremier Waldemar Pawlak szczególnie wysoko ocenił możliwości polsko-brandenburskiej współpracy w obszarze energetyki odnawialnej.

- W Polsce rośnie zainteresowanie energią z tych źródeł – zauważył Waldemar Pawlak, cytowany w komunikacie MG – Doświadczenie i potencjał technologiczno-inwestycyjny firm z Brandenburgii może nam pomóc w realizacji zadań wynikających z unijnej dyrektywy promującej OZE – dodał.
Zdaniem wicepremiera, równie ciekawym obszarem współpracy może być inwestycja w technologie węglowych ogniw paliwowych. Przypomniał o powołanym na początku czerwca 2010 konsorcjum przemysłowo-naukowym, złożonym z polskich spółek energetycznych i węglowych oraz uczelni.

– Angażując polskie i niemieckie ośrodki naukowe oraz firmy energetyczne z obu regionów, możemy stworzyć wspólny projekt transgraniczny, który zwiększy sprawność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej oraz obniży koszty emisji CO2 – podkreślił.

Wicepremier przypomniał, że Brandenburgia odgrywa również aktywną rolę we współpracy przygranicznej i regionalnej z Polską.

- Znaczącym przykładem skutecznej kooperacji miedzy naszymi krajami było wsparcie w trakcie usuwania skutków powodzi – zaznaczył Pawlak.

Wicepremier podziękował za błyskawiczną reakcję Niemiec na apel Polski o pomoc.

- Otrzymaliśmy specjalistyczny sprzęt do odpompowywania wody wraz z obsługą Federalnej Agencji Pomocy Technicznej (THW), który wykorzystaliśmy m.in. w okolicach Sandomierza, Opola i Wrocławia – poinformował.

Premier Matthias Platzeck zauważył z kolei, że współpraca międzyregionalna w zakresie przeciwdziałania powodzi ma charakter długofalowy.

- Stała wymiana informacji, spotkania robocze dyrektorów departamentów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz udział władz lokalnych w posiedzeniach regionalnych zespołów kyzysowych to tylko niektóre przykłady tej aktywności – dodał.

Wizyta Premiera Landu Związkowego Brandenburgii Matthiasa Platzecka w Warszawie była związana z jego udziałem w XIV Forum Polsko-Niemieckim. Spotkanie jes kontynuacją polsko-brandenburskiej współpracy po wizycie wicepremiera Waldemara Pawlaka w Brandenburgii w kwietniu 2009 r.

Źródło: WNP