Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Dotacje na kolektory słoneczne - poradnik jak uzyskać dofinansowanie
Energia słoneczna - Dotacje na kolektory słoneczne - poradnik jak uzyskać dofinansowanie Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 29 Czerwiec 2010 11:15

solarPoza tym opłacalność inwestycji zależy bowiem od tego, czym wcześniej ogrzewaliśmy wodę. Jak tłumaczyła Dorota Chwieduk z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, jeśli podgrzewaliśmy wcześniej wodę energią elektryczną, inwestycja zwróci się najszybciej, bo po ok. sześciu latach.

W przypadku innych źródeł energii okres zwrotu się wydłuży. Jeśli ogrzewaliśmy dom olejem opałowym lub gazem, zwrot zainwestowanych pieniędzy nastąpi po ok. 12 latach. A więc – biorąc pod uwagę udział dotacji w kosztach – nadal jest to korzystne. Nie opłaca się jednak zupełnie instalować kolektorów w przypadku używania np. ekogroszku, bo zmianę odczulibyśmy dopiero po 20 latach.

Jeśli więc mieścimy się w grupie, której kolektor przyniesie korzyści, trzeba zacząć przeglądać oferty.

Wybór odpowiedniego urządzenia

Wybór kolektorów jest w Polsce duży. Mnóstwo firm, zarówno małych, jak i dużych, z kapitałem zagranicznym ma w swojej ofercie te instalacje. Warto więc dobrze przejrzeć produkty i zdecydować się na najodpowiedniejszy. Trzeba natomiast pamiętać o jednym. Narodowy fundusz nie da nam pieniędzy na kolektory złej jakości i dlatego postawił dwa warunki: dostawca kolektorów musi się legitymować sprawozdaniem z jego badań na zgodność z normą PN EN-12975-2 i aktualnym certyfikatem zdolności oraz europejskim certyfikatem SOLAR KEYMARK.

Wybierając kolektor, możemy też sami mniej więcej oszacować, ile wyniesie nas inwestycja. Przyjmuje się bowiem, że powierzchnia kolektora na jedną osobę powinna wynieść ok. 1 – 2 mkw. Potrzebna powierzchnia urządzenia zależy od tego, ile wody zużywamy dziennie (średnio jest to 50 l na osobę) oraz w którym kierunku mamy zwrócony dom. Najkorzystniej jest, gdy część dachu przeznaczona na kolektory skierowana jest na południe. Ważne jest również nachylenie dachu (najlepiej gdy wynosi 45 st.). Koszty inwestycji zwiększają się natomiast, gdy mamy dach płaski. Trzeba bowiem zamontować stelaże, na których kolektory będą zainstalowane. To rozwiązanie jest mniej korzystne, gdyż urządzenia montowane na stelażach są bardziej narażone na uszkodzenia.

Gdy już ustalimy, jaki rodzaj kolektora jest nam potrzebny i ile nas będzie kosztowała ta inwestycja, pora zdecydować się na bank.

Złożenie wniosku w banku

Klient ma do wyboru ok. 4,5 tys. placówek, gdyż NFOŚiGW podpisał umowy o współpracy z sześcioma bankami: Bankiem Ochrony Środowiska, Bankiem Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczym Bankiem Wielkopolski, Krakowskim Bankiem Spółdzielczym, Mazowieckim Bankiem Regionalnym i Warszawskim Bankiem Spółdzielczym.

W banku należy złożyć wniosek o dotację wraz z wnioskiem o kredyt. Trzeba pamiętać, że przy rozliczeniach będą brane pod uwagę tylko koszty kwalifikowane, a należą do nich: koszt projektu budowlano-wykonawczego rozwiązania technologicznego dotyczącego montażu instalacji (wydaje osoba, która ma uprawnienia), koszt nabycia nowych instalacji kolektorów, koszt zakupu ciepłomierza, koszt montażu kolektora, podatek VAT.

Chodzi o to, że dotacja wynosi 45 proc. tych kosztów kwalifikowanych. I nawet jeśli weźmiemy większy kredyt, np. na 18 tys. zł, a koszty kwalifikowane zostaną wyliczone na 15 tys., to możemy liczyć tylko na 45 proc. tej ostatniej kwoty. Przy czym koszty kwalifikowane nie mogą być wyższe niż 2,5 tys. zł na 1 mkw. kolektora.

Należy pamiętać, że koszty (oprócz kosztu projektu) muszą być poniesione po dacie złożenia wniosku. Przedsięwzięcie nie może być też zakończone przed zawarciem umowy o kredyt.

Gdy już uda się podpisać umowę o kredyt, ważne jest, aby pamiętać, że jest on wypłacany bezpośrednio na konto dostawców urządzeń i wykonawcy robót. Od nich trzeba wziąć faktury VAT.

Przekazanie protokołu zdawczo-odbiorczego

Dopiero po zrealizowaniu inwestycji kredytobiorca występuje do banku o wypłacenie dotacji. Aby tak się stało, należy zdać protokół zdawczo-odbiorczy oraz inne dokumenty wymagane przez bank. Dotację do banku przekazuje NFOŚiGW na podstawie potwierdzenia zrealizowania inwestycji.

Należy również pamiętać, że od dotacji należy odprowadzić podatek dochodowy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna