Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Elektrownia Ostrołęka uruchomiła instalację współspalania biomasy
Elektrownia Ostrołęka uruchomiła instalację współspalania biomasy Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 04 Październik 2007 01:00

Elektrownia w Ostrołęce, należąca do Grupy Energa, uruchomiła instalację współspalania węgla energetycznego z biomasą. Instalacja ma spalać rocznie około 50 tysięcy ton biomasy. Połowa inwestycji została sfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Instalacja współspalania węgla energetycznego z biomasą w Elektrowni Ostrołęka B została zaprojektowana i zbudowana w celu wytwarzania paliwowej mieszanki węglowo-biomasowej i podawania jej do kotłów Elektrowni Ostrołęka B w proporcjach 5-10 proc. biomasy do węgla.

Zgodnie z założeniami projektowymi instalacja ma spalać rocznie około 20 tys. ton biomasy w postaci trocin oraz 30 tys. ton biomasy w postaci brykietów i pelet wyprodukowanych z odpadów pochodzących z leśnictwa, rolnictwa i przemysłu spożywczego. Biomasa spalana jest wraz z paliwem podstawowym na wszystkich trzech blokach 200 MW.

Przedsięwzięcie zrealizowano kosztem ok. 11 mln zł, z czego blisko połowa pochodziła ze środków NFOŚ. Inwestycję zrealizowano w bardzo krótkim czasie, tj. zaledwie siedmiu miesięcy. W pierwszej połowie 2007 roku rozpoczęto rozruch technologiczny całej instalacji.

Instalacja ta w skali roku umożliwi ostrołęckiej elektrowni:
- dodatkową produkcję energii zielonej w ilości około 84 000 MWh;
- zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych o 60 000 ton;
- zmniejszenie zużycia węgla o 35 000 ton;
- obniżenie emisji dwutlenku siarki o 300 ton;
- obniżenie opłat za korzystanie ze środowiska o około 200 tys. zł.

Za osiem miesięcy bieżącego roku instalacja zużyła ponad 44 tys. ton biomasy, produkując prawie 57 000 MWh energii zielonej.

Wytwarzanie energii odnawialnej, co umożliwia instalacja współspalania biomasy, pozytywnie wpływa na środowisko; przyczynia się do ograniczenia powstawania odpadów; pyłu, żużla oraz gipsu; pozwala zagospodarować suche pozostałości produkcji leśnej, rolnej i przemysłu spożywczego; zwiększa dostępność energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (OZE). Ponadto zwiększa aktywny udział w kierunku tworzenia rynku biomasy pochodzenia roślinnego; pozwala na uprawy roślin energetycznych - nie objęte są limitami oraz pozwala na rozwój małej przedsiębiorczości na terenach wiejskich.

- Zespół Elektrowni Ostrołęka produkuje energię zieloną w Elektrociepłowni w kotle fluidalnym, gdzie paliwem podstawowym jest kora z zakładów celulozowych i zrębki leśne. Inwestycja w instalację współspalania biomasy w Elektrowni Ostrołęka B pozwoliła podwoić dotychczasową produkcję energii zielonej - mówi Edward Siurnicki prezes zarządu Zespołu Elektrowni Ostrołęka.

Inwestycja w Ostrołęce - jedynej w Grupie Energa elektrowni węglowej - wpisuje się w strategię inwestycyjną holdingu, który stawia na rozwój wytwarzania w odnawialnych źródłach energii oraz z wykorzystaniem technologii przyjaznych środowisku.

Grupa Energa posiada strategicznie najkorzystniejszą strukturę „paliwową" wytwarzania energii elektrycznej. Z ok. 30-procentowym udziałem w rynku Energa jest liderem krajowego rynku energii ze źródeł odnawialnych. Na obszarze działania Energi zlokalizowane są najbardziej atrakcyjne zasoby odnawialnych źródeł energii, w tym wybrzeże Bałtyku (energia wiatrowa) i dolna Wisła (energia wodna), a także tereny naturalnie predestynowane do produkcji biopaliw.

- Zamierzamy nadal intensywnie inwestować w wytwarzanie przyjazne środowisku naturalnemu. Spodziewamy się - choćby z powodu ograniczeń emisji środowiskowych (w tym limitów emisji CO2) - że będzie źródłem przewagi konkurencyjnej Energi - dodaje prezes zarządu Energi Barbara Klimiuk.

 

(źródło : wnp.pl Dariusz Ciepiela)