Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Biopaliwo jak zostać producentem biopaliwa
Jak zostać producentem biopaliw - Strona 3

KROK 4:

Wpisz się do paliwowego rejestru

Są dwa biopaliwowe rejestry prowadzone przez ARR. Rolnicy zamierzający produkować własne paliwo wpisują się do rejestru rolników, a przedsiębiorcy do rejestru wytwórców. Agencja udostępnia na swoich stronach internetowych wzory wniosków o wpis. We wniosku trzeba podać bardzo dużo informacji dotyczących m.in. urządzeń, obiektów i posiadanych zezwoleń (wypełniony wzór wniosku pokazujemy obok) prawdopodobnie niezbędna będzie kancelaria prawna, która nam pomoże przygotować takie wnioski.

KROK 5:

Złóż oświadczenie

Do wniosku trzeba koniecznie dołączyć oświadczenie. Jego treść podaje art. 14 ust. 4 i 5 ustawy o biopaliwach. Wzór oświadczenia można też pobrać ze strony ARR. ARR ma na wydanie zezwolenia dla rolnika bądź jego odmowę 14 dni, a dla wytwórcy 7 dni od otrzymania kompletnego wniosku wraz z oświadczeniem. Potencjalny producent biopaliw spotka się z odmową, jeżeli nie spełni ustawowych wymagań.

KROK 6:

Zacznij produkcję z zezwoleniem

Dopiero po przebrnięciu przez te formalności rolnicy i wytwórcy mogą rozpoczynać produkcję. Zarówno jedni, jak i drudzy muszą informować agencję o wszystkich zmianach danych zawartych w rejestrze. Mają na to dwa tygodnie od czasu, kiedy nastąpiła zmiana.

Trzeba też informować o zawieszeniu bądź zakończeniu działalności. Jeżeli rolnik bądź przedsiębiorca nie poinformuje w terminie o zmianach, może zostać wykreślony z rejestru. A to oznacza zaprzestanie produkcji biopaliw. Wykreślony z rejestru rolnik może liczyć na nowy wpis do rejestru dopiero po trzech latach.


(Źródło: biopaliwa.fm)