Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Alternatywne źródła energii nie zastąpią energetyki atomowej
Alternatywne źródła energii nie zastąpią energetyki atomowej Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 11 Wrzesień 2008 01:00

Kraje regionu Morza Bałtyckiego mogą się oprzeć na energetyce alternatywnej, ale nie wydaje mi się, że energia pozyskana w ten sposób może być konkurencyjna wobec energii atomowej - mówi Monika Michaliszyn, adiunkt Katedry Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Energia atomowa wraca w Europie do łask. Powodem tego jest zarówno rosnąca cena ropy i gazu, połączona z politycznym ryzykiem ich wykorzystania przez kraje dostawców, jak również dyrektywa UE nakładająca ograniczenia w emisji dwutlenku węgla.

Monika Michaliszyn zaznacza, że najbardziej zaawansowanym projektem w regionie Morza Bałtyckiego jest projekt budowy elektrowni atomowej Ignalina II na Litwie.

- Realizacja tego projektu jest bardzo ważna ze względu na to, że jest to pierwsza inwestycja, w której biorą udział cztery kraje - Litwa, Łotwa, Estonia i Polska. Dzięki podjętemu działaniu możemy się także sprawdzić na ile skuteczni jesteśmy we współpracy w dziedzinie elektroenergetyki - tłumaczy.

Ekspert podkreśla też, że rozwój energetyki atomowej dla państw basenu Morza Bałtyckiego musi się opierać na dobrze zaplanowanej współpracy regionalnej.

(źródło: wnp.pl)