Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biogaz - Jeszcze pół roku z okładem poczekamy na wysyp biogazowni
Biogaz - Jeszcze pół roku z okładem poczekamy na wysyp biogazowni Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 26 Styczeń 2010 14:28
biogazMinisterstwo gospodarki kończy prace, po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych, nad programem "Innowacyjna energetyka - rolnictwo energetyczne" i można oczekiwać, że zostanie on przyjęty w lutym przez Radę Ministrów.

Następnie w ciągu pół roku "stosowni ministrowie" będą zobowiązani do przygotowania przepisów prawnych umożliwiających realizację zapisanych priorytetów, dotyczących rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce.

Głównymi elementami "Programu..." jest: optymalizacja systemu prawno-administracyjnego, w celu sprawnego przebiegu procesu oraz wskazanie możliwości współfinansowania takich instalacji ze środków publicznych, zarówno krajowych, jak i UE.
Informację tę udzieliła wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska w odpowiedzi na interpelację skierowaną do rządu przez posła Stanisława Wziątka. Pytał on, kiedy ruszy "program biogazowni" oraz jakie będą mechanizmy wsparcia dla polskich rolników.

Jak informuje wiceminister, choć program nie został jeszcze przyjęty przez RM, to część działań weszła już do realizacji. MG przygotowało np. zestaw rozwiązań mających usprawnić procesy rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym biogazowni rolniczych i ujęło je w znowelizowanej ustawie Prawo energetyczne (sejm przyjął i skierował 8 stycznia 2009 roku do podpisu prezydenta RP). Określa się w niej m.in. podstawy prawne i warunki przyłączenia przez przedsiębiorstwa energetyczne do sieci dystrybucyjnej gazowej instalacji wytwarzania biogazu rolniczego. Jest w niej także wskazany instrument wsparcia dla producentów biogazu, w postaci skorelowania systemu promocji biogazu rolniczego z funkcjonującym systemem świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w OZE. "Stanie się on z pewnością istotnym bodźcem do dla potencjalnych inwestorów do budowy biogazowni" - podkreśla wiceminister.

Biogaz rolniczy, oczyszczony do parametrów jakościowych gazu ziemnego wysokometanowego lub gazu zaazotowanego, będzie tłoczony do sieci dystrybucyjnych lub lokalnych instalacji, wybudowanych z inicjatywy samorządów. Ustawa przewiduje, że działalność gospodarcza polegająca na wytwarzaniu biogazu będzie wykonywana na podstawie wpisu do rejestru jego wytwórców. Rejestr będzie prowadził prezes Agencji Rynku Rolnego, on też będzie monitorował i kontrolował przedsiębiorstwa energetyczne wytwarzające biogaz.

Już obecnie też jest możliwe współfinansowanie budowy biogazowni rolniczych ze środków publicznych. Dostępne są one m.in. z dwóch tytułów PO Infrastruktura i Środowisko (działanie 9.4 - Wytwarzanie energii z OZE oraz działanie 10.3 - Rozwój przemysłu dla OZE), ze środków przewidzianych w Regionalnych PO oraz Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy, a ze środków krajowych - dofinansowanie przewidziane jest m.in. w Programie dla przedsięwzięć w zakresie OZE, Programie rozwoju obszarów wiejskich. Preferencyjnych kredytów udziela Bank Ochrony Środowiska.

Źródło: WNP