Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wodna - Ponowne uruchomienie szwajcarskiej elektrowni wodnej Bieudron
Energia wodna - Ponowne uruchomienie szwajcarskiej elektrowni wodnej Bieudron Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 04 Luty 2010 11:37
wodaPo dziesięcioletnim postoju rurociąg Cleuson-Dixence łączący tamę grawitacyjną Grande-Dixence z elektrownią Bieudron w Szwajcarii został ponownie oddany do użytku w styczniu br. Prace naprawcze trwały cztery i pół roku, po który nastąpiło sześciomiesięczne testowanie rurociągu.

Po awarii rurociągu Cleuson-Dixence zasilającego turbinę wodną (zdarzenie miało miejsce 12 grudnia 2000 r.) EOS i Grande Dixence założyły w 2003 r. spółkę Cleuson-Dixence Construction w celu naprawy instalacji łączących tamę grawitacyjną Grande-Dixence z elektrownią Bieudron.

Wzmocnienie posiadanych mocy wytwórczych umożliwi Alpiq szybkie reagowanie na wzrost popytu na energię w godzinach szczytu. Ponadto ponowne uruchomienie elektrowni Bieudron przyczyni się znacząco do stabilności sieci, zwłaszcza w odniesieniu do kompensowania wahań spowodowanych wprowadzeniem do sieci energii z farm wiatrowych.

Naprawa objęła obudowanie istniejącego rurociągu oraz wykonanie obejścia miejsca wypadku. Prace budowlane zostały rozpoczęte w 2006 r. od wykopania obejścia, po którym nastąpiły intensywne prace blacharskie, które zajęły dwa i pół roku. W Linzu w Austrii wyprodukowano łącznie 1360 cylindrycznych stalowych sekcji o łącznej wadze 12,5 tys. ton, które przetransportowano koleją do Sion. Dalej były one przewożone ciężarówkami i dźwignicą linomostową na plac budowy, gdzie zostały ułożone w istniejącym rurociągu. Cały proces naprawy wymagał mobilizacji 600 pracowników przez 24 godziny na dobę. Budżet 365 mln franków szwajcarskich został dotrzymany, podobnie jak planowany harmonogram prac.

Dysponujący zlewnią o powierzchni 420 km2, 35 lodowcami, 80 ujęciami wody i zbiornikiem o pojemności 400 mln m3, obiekt Grande Dixence jest jednym z okrętów flagowych szwajcarskiej hydroenergetyki. Instalacja ta łączy cztery elektrownie wodne – Bieudron, Nendaz, Fionnay i Chandoline, wytwarzających łącznie niemal jedną czwartą energii wodnej w kantonie Valais, co odpowiada niemal 4 proc. zużycia energii w całej Szwajcarii. Zgodnie ze słowami Michaela Widera, szefa szwajcarskiego działu energii Alpiq, ponowne oddanie do użytku elektrowni Bieudron oraz 1200 megawatów jej mocy wytwórczych podwaja elastyczność obiektu Grande Dixence, tym samym zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jednakże wytwarzanie dodatkowej energii szczytowej oznacza jej przesył do odbiorców poprzez sieć najwyższych napięć. Powinna ona zostać wkrótce wzmocniona, zwłaszcza w kantonie Valais, gdzie wytwarzana jest większość szwajcarskiej energii wodnej. Kluczowym wyzwaniem jest zatem budowa linii przesyłowej Chamoson-Chippis, która połączy sieć 380 kV we francuskojęzycznej części Szwajcarii z pozostałą częścią sieci.

Źródło: Cire.pl