Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Silny rozwój energetyki wiatrowej
Silny rozwój energetyki wiatrowej Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 09 Czerwiec 2008 01:00

Jak zapewnia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, energetyka wiatrowa jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się technologią odnawialną na świecie.

Skalą rozwoju oraz instalowanych nowych mocy wytwórczych energetyka wiatrowa przewyższa także inne technologie produkcji energii elektrycznej. Turbiny wiatrowe stanowiły 40 proc. wszystkich nowych urządzeń produkcyjnych, które rozpoczęły pracę w 2007 r. na terenie Unii Europejskiej.

Sektor wiatrowy wyprzedził m.in. energetykę węglową i jądrową. Statystycznie, w 2007 r. na każdy tysiąc mieszkańców krajów Unii Europejskiej przypadało 116 kW mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej, a na każdy km2 powierzchni 12,2 MW. Niedoścignionym wzorem jest Dania, gdzie na każdy tysiąc mieszkańców przypada 579 kW.

Prognozy i scenariusze rozwoju dla energetyki wiatrowej wskazują, iż trend rozwojowy zostanie podtrzymany w perspektywie lat 2020-30. Według prognoz Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, w 2010 r. moc zainstalowanych turbin, zarówno na lądzie jak i na morzu, wzrośnie do 80 GW (przy obecnie zainstalowanych 56 GW). Rok 2020 powinien przynieść zainstalowaną moc rzędu 180 GW, co w perspektywie 10 lat oznacza ponad 100-proc. przyrost mocy, a rok 2030 – 300 GW. W przypadku osiągnięcia takiej wartości, europejski sektor energetyki wiatrowej będzie w stanie wyprodukować energię potrzebną pod zaspokojenia rocznych potrzeb ok. 195 mln gospodarstw domowych.

Energetyka wiatrowa w Polsce rozwija się powoli, zdecydowanie poniżej oczekiwań i możliwości. Łączna moc zainstalowana w kraju wynosi ok. 288 MW i choć dynamika rozwoju rynku jest wciąż bardzo wysoka (przyłączenie ok. 130 MW megawatów pozwala uzyskać dynamikę na poziomie ok. 80 proc.), to zdecydowanie daleko nam jeszcze do liderów europejskich. Stopniowo zmienia się również nastawienie środowisk początkowo bardzo nieufnych wobec elektrowni wiatrowych, w tym ornitologów i energetyków. Statystyczny Polak ma coraz większe szanse by zobaczyć turbiny wiatrowe w kraju i coraz więcej o nich wie.

 

(źródło: wnp.pl)