Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Rozwój odnawialnych źródeł energii może być zastopowany
Rozwój odnawialnych źródeł energii może być zastopowany Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 03 Czerwiec 2008 01:00

Jeżeli nie będziemy inwestować w sieci przesyłowe, rozwój odnawialnych źródeł energii może być zastopowany – uważa Maciej Stryjecki, członek zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej.

Wtorkowy panel V Kongresu "Nowego Przemysłu" poświęcony odnawialnym źródłom energii wzbudził duże zainteresowanie.

Jakie są perspektywy OZE? Zdaniem posła PiS, byłego ministra ochrony środowiska prof. Jana Szyszko - duże.

- Możliwości są ogromne, ale i problemy duże – mówi eksminister. Jego zdaniem, największe perspektywy ma wykorzystanie energii słonecznej, choć nie w prostej postaci. – Biomasa, właściwe zagospodarowanie lasów stwarzają dobre perspektywy. Także geotermia daje nadzieje na przyszłość – uważa prof. Szyszko.

Jego zdaniem, nieco mniejsze perspektywy ma energetyka wiatrowa. – Nie jestem jej zwolennikiem choćby ze względów krajobrazowych – mówi Szyszko.

Według Zbigniewa Bickiego, wiceprezesa zarządu Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, Polska ma problemy, by sprostać wytycznym UE dotyczącym udziału OZE w całkowitej produkcji energii.

- Główną szansę upatruję w produkcji i wykorzystaniu biomasy. Jednak poważnym problemem jest np. to, że nasza produkcja rolna jest rozdrobniona. Choćby z tego powodu podpisywanie dużych umów na produkcję biomasy jest utrudnione – uważa Bicki.

Według specjalistów najszybciej rozwijającym się w Polsce segmentem OZE jest energetyka wiatrowa.

- Nasz przyrost mocy zainstalowanej jest znaczący jak na skalę europejską. Z drugiej strony, wciąż w liczbach bezwzględnych to niewiele. Np. gdy Hiszpania rocznie potrafi zainstalować ponad 3 tys. MW mocy, my cieszymy się ze stu MW – mówi Maciej Stryjecki.

Prawie wszyscy uczestnicy dyskusji zgodzili się, że aby OZE mogły się rozwijać, konieczna jest rozbudowa sieci przesyłowych, w innym przypadku może się okazać, że nowe moce nie będą w stanie zasilić systemu.

Uczestnicy panelu zgodzili się także, że postęp technologiczny jest tak duży, iż OZE w przyszłości mogą odgrywać większe znaczenie niż obecnie.

 

(źródło: wnp.pl)