Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - GreenEvo i hit eksportowy ze śląskiej spółki Watt
Energia słoneczna - GreenEvo i hit eksportowy ze śląskiej spółki Watt Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 02 Kwiecień 2010 08:34
solarKolektory słoneczne WATT 4000 S mogą być eksportowym hitem polskich zielonych technologii. Ministerstwo Środowiska wybrało 29 technologii, które otrzymają szansę na promocję za granicą.


W Warszawie zainaugurowano projekt GreenEvo. W jego ramach Ministerstwo Środowiska zorganizowało innowacyjny program Akcelerator Zielonych Technologii (AZT), do którego została zakwalifikowana m.in. firma Watt z Piekar Śląskich. Produkowane przez nią płaskie kolektory słoneczne WATT 4000 S są najlepszymi kolektorami na świecie.

Nowa hala produkcyjna Watt powstająca w Sosnowcu będzie w stanie rocznie wyprodukować 300 tys. kolektorów słonecznych. Daje to firmie Watt drugie miejsce na świecie. Obecnie udział eksportu towaru sięga 50 proc., jednak po uruchomieniu nowego zakładu. ten udział zdecydowanie się zwiększy. Nowa siedziba to także możliwość prowadzenia działalności badawczej.
Akcelerator Zielonych Technologii ma promować polskie technologie środowiskowe i wspierać rozwój przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska. Do projektu zakwalifikowano 29 technologii przyjaznych dla środowiska naturalnego. Są to najciekawsze polskie rozwiązania w zakresie zielonych technologii, z największym potencjałem do rozwoju. Będą wspierane, m.in. poprzez indywidualne doradztwo, szkolenia z prawa patentowego, pozyskiwania funduszy i promocji. W czerwcu br. kapituła konkursu zbierze się ponownie i wybierze te technologie, które będą promowane zagranicą.

Przyspieszenie technologii

- GreenEvo to polska szansa na udział w toczącym się ciągle podziale tortu, którym jest globalny rynek zielonych technologii. Na konkretnych przykładach pokażemy, jak przyspieszyć rozwój polskiego zielonego rynku innowacji - twierdzi minister środowiska, Andrzej Kraszewski.

Kwalifikując technologie do udziału w projekcie, kapituła konkursu brała pod uwagę m.in.: istniejącą linię produkcyjną, potencjał firmy i jej produktów, ponadto przeprowadzono ocenę naukowo-techniczną.

Najlepszy kolektor na świecie

Stworzony w Piekarach Śląskich płaski kolektor słoneczny WATT 4000S okazał się najwydajniejszym panelem na świecie! Uzyskał najwyższy w historii współczynnik efektywności sięgający 85 procent (ETA 0 - 0,845). Testy kolektora przeprowadził renomowany Institut für Solarenergieforschung w Hameln (ISFH) zgodnie z zasadami Solar Keymark. Żaden inny produkt europejski nie ma tak wysokiego współczynnika efektywności.

Kolektor WATT 4000 S jest efektem długoletniego doświadczenia i ciągłej innowacyjności w pozyskiwaniu naturalnej energii czystej i bezpiecznej dla środowiska naturalnego.

- Jego konstrukcja wykorzystuje zwiększoną powierzchnię absorbera (płaszczyzny wchłaniającej energię solarną), mocniej wyprofilowane rynienki oraz unikalny, opatentowany system łączenia dziesięciu rurek z absorberem. - wyjaśnia Sebastian Musioł, specjalista ds. marketingu w Watt. Równie ważnym elementem jest antyrefleksyjna szyba Centrosolar. Pozwala ona zredukować do minimum refleksy świetlne od powierzchni szyby.

Kolektory płaskie wykorzystuje się do ogrzewania wody użytkowej oraz np. do podgrzewania wody w basenie. Podłączenie kolektorów do instalacji domowych pozwala na oszczędności rzędu nawet 40 procent.

Źródło: WNP