Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Energa chce wydać 15 mld zł na nowe elektrownie o mocy 2200 MW
Energia odnawialna - Energa chce wydać 15 mld zł na nowe elektrownie o mocy 2200 MW Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 06 Kwiecień 2010 15:03
energiaGrupa Energa planuje budowę źródeł wytwarzania, zarówno konwencjonalnych o niskoemisyjnych parametrach, jak i odnawialnych, o łącznej mocy ok. 2200 MW - mówi Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.


- Planujemy duże inwestycje w wytwarzanie energii. Największe znaczenie będzie miała budowa bloku o mocy 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka. Z punktu wiedzenia Krajowego Systemu Elektroenergetycznego to bardzo dobra lokalizacja. Nowy blok będzie opalany węglem kamiennym. W Ostrołęce wykorzystujemy już węgiel, więc zmiana paliwa byłaby kłopotliwa - mówi Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.

Na potrzeby inwestycji w Ostrołęce pozyskano już większość gruntów i zgód środowiskowych a samorządy przyjęły zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Jak podkreśla prezes Bieliński, podpisano już umowę z PSE Operator o przyłączenie nowego bloku do krajowej sieci przesyłowej. Jego oddanie do eksploatacji planowane jest w roku 2016.
Kolejna duża inwestycja to budowa zapory i elektrowni o mocy 100 MW na Wiśle powyżej Włocławka.

- Ta inwestycja ma dwa ważne aspekty: biznesowy, bo jest opłacalna oraz środowiskowy - bo stanowić będzie zabezpieczenie dla istniejącej już tamy we Włocławku. Z punktu widzenia ochrony środowiska jest to więc inwestycja konieczna, można powiedzieć, że to wybór mniejszego zła - przekonuje Mirosław Bieliński.

Kolejne projekty to inwestycje gazowe, m.in. elektrociepłownia o mocy 200 MWe pracująca na potrzeby Grupy Lotos. Jak podkreśla prezes Energi, to praktyczna realizacja zasady, że w rachunku ekonomicznym dla inwestycji w wytwarzanie warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty wytwarzania, ale także koszty dostawy energii. Dlatego biorąc ten czynnik pod uwagę, lokalizacja tej elektrociepłowni jest optymalna.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby zbudować także dużą elektrownię gazową o mocy ok. 800 MW na północy Polski - dodaje prezes Bieliński.

Jak wyjaśnia, budowa źródeł wytwarzania, zarówno konwencjonalnych o niskoemisyjnych parametrach, jak i odnawialnych o łącznej mocy ok. 2200 MW, pozwoli Grupie Energa trzykrotnie zwiększyć własną produkcję energii.

Inwestycje w nowe moce wytwórcze będą kosztowały Energę ok. 15 mld zł.

Źródło: WNP