Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Atel: nowa elektrownia wiatrowa w Bułgarii
Atel: nowa elektrownia wiatrowa w Bułgarii Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 28 Kwiecień 2008 01:00

Atel Holding nabędzie bułgarską spółkę Vetrocom, budującą farmę wiatrową. Ma się ona składać z 20 turbogeneratorów i powstać ok. 200 km na wschód od Sofii. Uruchomienie farmy jest planowane na lata 2010-2011.

Poprzez nabycie spółki Vetrocom, Atel zwiększa swój portfel instalacji wytwarzających energię z odnawialnych źródeł na terenie Europy Środkowej i Wschodniej.
Atel nabędzie 100 proc. udziałów spółki Vetrocom Ltd., bułgarskiej firmy zajmującej się budową elektrowni wiatrowych. Strony uzgodniły, że nie będą ujawniać ceny zakupu. Vetrocom planuje obecnie wybudowanie farmy wiatrowej w pobliżu miasta Kazanlak, ok. 200 km na wschód od Sofii, stolicy Bułgarii. Projekt obejmuje instalację 20 turbogeneratorów wiatrowych o mocy 2,5 MW każdy, w celu osiągnięcia łącznej rocznej wielkości produkcji 167 GWh. To ok. dziesięciokrotnie więcej energii uzyskiwanej z siły wiatru niż zostało wyprodukowane w Szwajcarii w 2006 r.

Obecni właściciele Vetrocom Ltd. posiadają już doświadczenie w opracowywaniu i realizacji elektrowni wiatrowych. Partnerzy uzgodnili również, że będą współpracować nad dodatkowymi projektami wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Potencjał dla elektrowni wiatrowych w Bułgarii wynosi ok. 2200 MW. Warunki dotyczące wiatru w pobliżu miasta Kazanlak są wyśmienite. Pozwalają na przeszło 3 tys. godzin wytwarzania energii z wiatru rocznie, co sprawia, że są jednymi z najlepszych w Europie i znacznie przewyższają te odnotowywane w najlepszych lokalizacjach alpejskich.

Obecnie Atel jest jednym z pięciu największych spółek obrotu energią w Europie Środkowej i Wschodniej. Bułgaria – wraz z Rumunią – to jeden z priorytetowych regionów dla firmy Atel w Europie Środkowej. Pod koniec 2007 r. Atel założył spółkę zależną w Sofii – Atel Bulgaria Ltd. Będąc wspieranym przy ustawodawstwo Unii Europejskiej, zmierzające do osiągnięcia minimalnego udziału produkcji energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 11 proc. do 2010 r. i 20 proc. do 2020 r., Atel zamierza zwiększać udział odnawialnych źródeł energii w swoim portfelu produkcyjnym.

Obecnie udział energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych w Bułgarii wynosi ok. 5 proc. Bułgaria wykazuje duże wsparcie dla produkcji energii ze źródeł odnawialnych – na przykład, poprzez zapewnienie zakupu całej energii wyprodukowanej z takich źródeł oraz poprzez ustalanie cen gwarantowanych na energię odnawialną.

 

(źródło: wnp.pl Dariusz Ciepiela)