Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Greenpeace blokuje siedzibę Vattenfall
Energia odnawialna - Greenpeace blokuje siedzibę Vattenfall Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 28 Kwiecień 2010 08:56

energiaAktywiści Greenpeace, w tym 9 osób z Polski, zablokowało 28 kwietnia siedzibę główną koncernu Vattenfall w Sztokholmie. Ekolodzy domagają się rezygnacji Vattenfall z rozwoju energetyki węglowej i jądrowej.

Grupa ekologów wspięła się na dach budynku, podczas gdy kolejni aktywiści zablokowali możliwość wejścia do niego. Greenpeace wzywa w ten sposób szwedzką minister energetyki, Maud Olofsson, by ogłosiła na rozpoczynającym się 29 kwietnia br. corocznym zjeździe generalnym Vattenfall, firmy będącej w rękach skarbu państwa Szwecji, wycofanie się spółki z inwestowania w energię węglową i atomową i rozpoczęcie inwestycji w odnawialne źródła energii.

- Zmiany klimatu są największym zagrożeniem, z którym obecnie musi zmierzyć się ludzkość. Firmy takie jak Vattenfall, produkujące energię ze spalania paliw kopalnych, są odpowiedzialne za pogłębianie tego stanu, również w Polsce. Zamiast trzymać się przestarzałych technologii, Vattenfall powinien zacząć masowo inwestować w odnawialne źródła energii, które zmniejszają emisje gazów cieplarnianych i jednocześnie pomogą osiągnąć unijny cel 20 proc. udziału odnawialnych źródeł energii do roku 2020 – mówi Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii Klimat i Energia.
Ekolodzy przekonują, że szwedzki rząd był bardzo krytykowany w ostatnich latach za to, że Vattenfall stale inwestuje około 80 proc. swojego budżetu w energetykę węglową i atomową. Jesienią 2009 r., minister Maud Olofsson obiecywała poprawę tej sytuacji. Jednak przepisy zaproponowane przez rząd w marcu 2010 r. nie mówią nic o sposobach odchodzenia od węgla i atomu na rzecz energetyki odnawialnej.

Aktywiści Greenpeace zapowiadają, że będą okupować siedzibę główną Vattenfall aż do rozpoczęcia zjazdu generalnego w dniu 29 kwietnia.

- Jako piąty największy koncern energetyczny w Europie, Vattenfall mógłby być jednym z liderów w walce ze zmianami klimatu. Minister Maud Olofsson miała ponad trzy lata by zapoczątkować niezbędne zmiany w Vattenfall. Zamiast inwestycji w czyste technologie, Vattenfall planuje budowę nowych reaktorów jądrowych w Szwecji i kolejnych elektrowni węglowych w innych krajach, w tym w Polsce – dodaje Zowsik.

Źródło: WNP