Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biopaliwo - PKP Energetyka rozszerza działalność
Biopaliwo - PKP Energetyka rozszerza działalność Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 07 Maj 2010 10:43

biogazPKP Energetyka zamierza nie tylko sprzedawać i dostarczać energię elektryczną i wykonywać usługi elektroenergetyczne, ale również zająć się handlem paliwami ciekłymi.

PKP Energetyka otrzymała z Urzędu Regulacji Energetyki koncesję na obrót paliwami ciekłymi – olejami napędowymi na kolejowych stacjach paliw. Dla spółki, zajmującej się dotychczas obrotem i dystrybucją energii elektrycznej oraz usługami elektroenergetycznymi oznacza to wejście na nowy rynek, rynek paliw płynnych.

Udzielona koncesja na obrót paliwami płynnymi dla PKP Energetyka S.A. obowiązuje od 20 lipca br do 31 grudnia 2030. Na jej podstawie spółka będzie prowadzić sprzedaż paliw, początkowo, na dwunastu kolejowych stacjach paliw, zlokalizowanych w całej Polsce (Węgliniec, Kamieniec Ząbkowicki, Grudziądz, Toruń, Żurawica, Kraków Płaszów, Stalowa Wola – Rozwadów, Nowy Sącz, Tarnów, Czechowice Dziedzice, Białystok i Czeremcha). Na nich wszyscy przewoźnicy kolejowi będą mieć zapewniony dostęp do paliwa, niezbędnego do zapewnienia ruchu pociągów z wykorzystaniem napędu spalinowego (np. szynobusy).

Dotychczas w większości kolejowe stacje paliw były użytkowane i eksploatowane przez PKP Cargo. Dzięki decyzji URE PKP Energetyka zamierza płynnie (bez zakłóceń w pracy) przejąć te, które objęte są otrzymaną koncesją. Po rozpoczęciu na nich działalności spółka rozpocznie proces inwestycyjny, związany z całkowitą odbudową obiektów. PKP Energetyka będzie starać się również o rozszerzenie koncesji na pozostałe kolejowe stacje paliw.

Dzięki podjętym działaniom przez PKP Energetyka wszyscy przewoźnicy kolejowi będą mieli zapewniony równorzędny dostęp do kolejowych stacji paliw.

„To dla nas ważny krok w rozwoju firmy i dywersyfikacji prowadzonej działalności” – mówi Tadeusz Skobel, Prezes Zarządu PKP Energetyka – „aby otrzymać koncesję musieliśmy spełnić szereg wymogów. Jestem głęboko przekonany o tym, że przeprowadzone inwestycje wpłyną na poprawę obsługi wszystkich naszych partnerów biznesowych”.

Źródło: WNP