Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Rozwój OZE jednym z priorytetów
Energia odnawialna - Rozwój OZE jednym z priorytetów Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 28 Maj 2010 13:51

energiaPolska będzie modernizować sektor energetyczny, by m.in. wypełnić zobowiązania wynikające z pakietu energetyczno-klimatycznego. Nakłady na ten cel w najbliższych latach mogą wynieść nawet 50-60 mld euro - podkreślił Waldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki podczas spotkania z Ralfem Christoffersem ministrem gospodarki i spraw europejskich Brandenburgii. Rozmowy odbyły się 27 maja br. w Warszawie.

Liczę, że dzięki naszej współpracy Polska dokona skoku technologicznego, zwłaszcza w energetyce i ochronie środowiska - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z brandenburskim ministrem.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że Polska będzie modernizować sektor energetyczny, by m.in. wypełnić zobowiązania wynikające z pakietu energetyczno-klimatycznego. Nakłady na ten cel w najbliższych latach mogą wynieść nawet 50-60 mld euro. – Chętnie skorzystamy w tej dziedzinie z doświadczeń i potencjału technologiczno-inwestycyjnego firm z Brandenburgii – zaznaczył wicepremier.
Zdaniem szefa resortu gospodarki współpraca między Polską a Brandenburgią może być szczególnie owocna w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Wicepremier przypomniał, że rozwój OZE jest jednym z priorytetów „Polityki energetycznej Polski”. - W 2020 r. zamierzamy osiągnąć 15-proc. udział OZE w zużyciu energii finalnej, a w 2030 r. 20-proc. – zaznaczył. – Planujemy także 10-proc. udział biopaliw w rynku paliw transportowych oraz zwiększenie wykorzystania biopaliw II generacji – dodał.

Ralf Christoffers, minister gospodarki i spraw europejskich Brandenburgii zadeklarował chęć wymiany wiedzy i technologii w zakresie wykorzystania energetyki odnawialnej. Zwrócił uwagę na potrzebę pozyskania akceptacji społeczeństwa dla rozwijania tego typu źródeł. – Konieczne jest przyzwolenie obywateli, tak aby decyzje inwestycyjne w OZE nie rodziły społecznych i politycznych konfliktów – dodał.

Wicepremier Waldemar Pawlak podziękował również za dotychczasową pomoc Brandenburgii i Niemiec w walce z powodzią w Polsce. – Błyskawiczna reakcja na naszą prośbę o pomoc miała ogromne znaczenie dla Sandomierza, Pszczyny, Raciborza, Opola i Krakowa – powiedział. – Do miast tych dotarł kompletny sprzęt oraz strażacy, za których pomoc serdecznie dziękujemy – dodał.