Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - PGE chce do 2030 r. wydać 170 mld zł na inwestycje
Energia odnawialna - PGE chce do 2030 r. wydać 170 mld zł na inwestycje Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 18 Czerwiec 2010 10:32

energiaOk. 170 mld zł planuje wydać Polska Grupa Energetyczna na inwestycje energetyczne do 2030 roku, z czego ok. 40 mld zł ma trafić na przedsięwzięcia dot. bloków jądrowych - poinformował w piątek na konferencji prasowej wiceminister skarbu Jan Bury.

Dodał, że z kwoty 170 mld zł PGE chce przeznaczyć około 30 mld zł na inwestycje w energetykę odnawialną, w tym głównie w elektrownie wiatrowe na lądzie i morzu.

Wiceminister skarbu podkreślił, że PGE jest w trakcie postępowania przetargowego na budowę dwóch nowoczesnych bloków węglowych w Opolu o mocy ok. 900 MW.
Zaznaczył, że nie bez znaczenia są również inwestycje podmiotów prywatnych w energetykę w Polsce. "Jedna z największych europejskich grup energetycznych GDF Suez zaplanowała największy blok energetyczny w Polsce w okolicach Połańca. Będzie to blok o mocy 190 MW, opalany biomasą pochodzącą z lasów i rolnictwa. Wartość tej inwestycji szacowana jest na około 1 mld zł" - powiedział.

Ocenił, że ta inwestycja pokazuje, iż przedsięwzięcia energetyczne w Polsce mogą być opłacalne. "To pokazuje również, że obcy kapitał także inwestuje w energetykę w naszym kraju, bo widzi przyszłość w rozwoju energetyki odnawialnej" - dodał.

Pytany, czy oferta sprzedaży udziałów PGE może być przesunięta na następny rok, powiedział: "W tej chwili to analizujemy. Sytuacja na rynku i giełdzie pokaże nam, kiedy i w jakim momencie (należy sprzedać udziały PGE - PAP) oraz jaka powinna być ich wielkość".

"Wybierzemy najwłaściwszy moment, który spowoduje dla Skarbu Państwa naprawdę dobry przychód (z tytułu sprzedaży udziałów PGE - PAP). Nie mamy presji czasowej" - dodał.

Bury podtrzymał na początku maja informację o sprzedaży ok. 10 proc. akcji Polskiej Grupy Energetycznej w drugiej połowie br.

PGE to największa w Polsce firma elektroenergetyczna oraz jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej i wielkości zainstalowanych mocy wytwórczych. W jej skład wchodzą m.in. dwie kopalnie węgla brunatnego i ponad 40 elektrowni i elektrociepłowni.

Źródło: WNP