Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - Rynek turbin wiatrowych utrzyma wysoki poziom rozwoju
Energia wiatrowa - Rynek turbin wiatrowych utrzyma wysoki poziom rozwoju Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 18 Czerwiec 2010 10:34

wiatrakiEuropejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) przedstawiło swoją prognozę dotyczącą instalacji turbin wiatrowych w roku 2010. Zakłada ona, że do końca tego roku na terenie Unii Europejskiej powstaną nowe instalacje wiatrowe o łącznej mocy 10 gigawatów (GW), a całkowita moc we wszystkich zainstalowanych źródłach w energetyce wiatrowej osiągnie na koniec 2010 roku poziom prawie 85 GW - oznacza to wzrost o 13%.

W roku ubiegłym, rekordowym dla energetyki wiatrowej, zainstalowano 10,163 GW nowej mocy w energetyce wiatrowej, co stanowiło 39% całkowitej mocy zainstalowanej ze wszystkich źródeł w tym okresie. Całkowita moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych na koniec 2009 roku osiągnęła wartość 74,767 GW.

- Spodziewamy się kolejnego dobrego roku dla instalacji wiatrowych w Europie, który powtórzy i utrzyma poziom osiągnięty w roku 2009” - powiedział Christian Kjaer, dyrektor EWEA. - Obiecujące jest to, że w przeciwieństwie do roku 2009, na wynik osiągnięty w roku 2010 składają się zamówienia złożone po rozpoczęciu kryzysu finansowego. Pokazuje to ciągłe i silne zaufanie, jakie mają inwestorzy do tej technologii.
- Jest jednak zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy po raz trzeci z rzędu w energetyce wiatrowej zostanie zainstalowane więcej mocy niż przy użyciu jakiejkolwiek innej technologii wytwarzania energii elektrycznej, ale jest sprawą oczywistą, że energetyka wiatrowa będzie rywalizować o palmę pierwszeństwa z nowymi elektrowniami gazowymi - dodał Kjaer.

W roku 2010 zostanie postawionych więcej instalacji typu offshore, o łącznej mocy dochodzącej do 1 GW, w porównaniu do 577 MW zainstalowanych w 2009.

EWEA przewiduje, że Włochy zainstalują w 2010 1 GW nowej mocy. Podobnie Francja. Spodziewany spadek ilości nowych instalacji w Hiszpanii zostanie z powodzeniem zrekompensowany przez podwojenie instalacji w nowych krajach członkowskich - przede wszystkim w Rumunii i Bułgarii - oraz znaczny wzrost w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza jeśli chodzi o instalacje typu offshore. Oczekuje się, że Niemcy będą największym rynkiem w tym roku, tuż przed Wielką Brytanią.