Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biomasa - Towarowa Giełda Energii rozpoczyna handel biomasą
Biomasa - Towarowa Giełda Energii rozpoczyna handel biomasą Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 21 Czerwiec 2010 11:24

biomasaPrzygotowujemy się do utworzenia na Towarowej Giełdxie Energii nowego rynku - czyli biomasy. Rynek biomasy nadal jest w Polsce rynkiem niedocenianym i nieuporządkowanym - mówi Grzegorz Onichimowski, prezes Towarowej Giełdy Energii.

- Nie uda się Polsce zrealizować wymogów pakietu klimatyczno-energetycznego, jeśli nie będą działały dobrze rozwinięte rynki gazu, węgla a nawet biomasy. Jako TGE możemy być pomocni w tworzeniu tych rynków, to zainteresowanie już zaczyna się pojawiać. Przygotowujemy się więc do utworzenia na TGE nowego rynku - czyli biomasy. Rynek biomasy mimo, że stanowi trzecie co do wielkości na świecie naturalne źródło energii, nadal jest w Polsce rynkiem niedocenianym i nieuporządkowanym - mówi Grzegorz Onichimowski, prezes Towarowej Giełdy Energii.

Fakt nieuporządkowania rynku biomasy Grzegorz Onichimowski tłumaczy tym, że handel tym surowcem często wiąże się z dużym ryzykiem transakcyjnym. Dlatego w dzisiejszych uwarunkowaniach gospodarczych istnieje pilna potrzeba jego uporządkowania. Stąd idea, by rynek biomasy stał się kolejnym produktem w obrocie giełdowym.
Biomasa coraz bardziej zyskuje jako surowiec energetyczny, kolejne firmy energetyczne zapowiadają inwestycje w kotły i bloki opalane wyłącznie biomasą - Tauron, Dalkia, GdF Suez Energia Polska, taką inwestycję realizuje ZE PAK.