Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Wielka elektrownia słoneczna wspólny projekt Czech i Tajwanu
Energia słoneczna - Wielka elektrownia słoneczna wspólny projekt Czech i Tajwanu Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 21 Czerwiec 2010 11:32

solarTaiwan Power Co. jedna z największych firm tajwańskiego sektora energetycznego wybuduje elektrownię słoneczną o mocy 5 MW na Morawach. Przedsięwzięcie jest wspierane przez rządy obu państw - poinformowała w piątek spółka w komunikacie.

Według komunikatu, państwowa spółka Taiwan Power Co. "wspólnie z firmami czeskimi" wybuduje elektrownię niedaleko wsi Moravsky Zizkov na Morawach oraz drugą, na samej wyspie, pod miastem Tainan.

Czeska elektrownia będzie miała moc 5MW, podobnie jak tajwańska. Będzie to największa elektrownia słoneczna w Środkowej Europie. Nie podano terminu jej uruchomieni ani kosztu, ale według oświadczenia prezesa zarządu Taiwan Power Co. Tu Yueh-yuan, "koszty nie stanowią problemu" bowiem inwestycja odbywa się na podstawie umowy międzyrządowej między Czechami a Tajwanem.

Jak twierdzi portal technologiczny Daily Tech, Taiwan Power Co. jest zainteresowany wspólną budową z "partnerami z Środkowej Europy" elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii jak farmy wiatrowe czy słoneczne, m.in. ze względu na przyjętą na wyspie w czerwcu 2009 Ustawę o Rozwoju Energetyki Odnawialnej. Określa ona, iż ze względu na konieczność zmniejszenia zależności kraju od paliw importowanych, w 2025 roku energia pochodząca ze źródeł odnawialnych powinna sięgnąć 15 proc. krajowego bilansu energetycznego. Tajwańskiej państwowej spółce zależy więc na pozyskaniu partnerów z Europy Środkowej, razem z którymi mogłaby budować tanie siłownie na energię odnawialną także na samej wyspie.

Tajwańska elektrownia słoneczna nie będzie bowiem pierwszym tego typu przedsięwzięciem Czechach. W grudniu br. Zostanie uruchomiona elektrownia słoneczna o mocy 1,3 MW zbudowana także w okolicach wsi Moravsky Zizkov przez japońską firmę Kyocera i czeską firmę konstruującą elektrownie na energię odnawialną - Nelumbo. Kyocera dostarczyła do tej elektrowni 8,960 paneli Kyocera KD135GH-2PU. Elektrownia ma zaspokajać roczne zapotrzebowanie energetyczne 280 gospodarstw domowych i zmniejszyć emisję CO2 o 1,150 ton na rok.

Projektowana elektrownia zmniejszy emisję o wielkość 4,5- krotnie wyższą i prawdopodobnie zaspokoi potrzeby energetyczne około 1200 gospodarstw domowych.

Źródło: PAP