Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biomasa - Decyzja o lokalizacji spalarni śmieci w Łodzi do końca czerwca
Biomasa - Decyzja o lokalizacji spalarni śmieci w Łodzi do końca czerwca Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 23 Czerwiec 2010 14:53

biomasaDo końca czerwca władze Łodzi będą musiały podjąć decyzję o lokalizacji Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, poinformował Urząd Miasta Łodzi. To warunek otrzymania dofinansowania z Unii Europejskiej. Wstępnie, jako miejsce inwestycji wskazano tereny w pobliżu EC-4.

- Wkrótce w tej sprawie wypowie się Rada Miejska. Jest już przygotowana uchwała. Kompletujemy wszystkie dokumenty i do 30 czerwca chcemy złożyć wniosek, by uzyskać unijne dofinansowanie wysokości ok. 60 proc. kosztów budowy, które wyniosą ponad 850 mln zł – powiedział wiceprezydent Dariusz Joński, cytowany przez Urząd Miasta.

O konieczności powstania i bezpieczeństwie takiej inwestycji mieszkańców okolicznych osiedli przekonywali również przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ i dr hab. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej.
Jak tłumaczył ekspert z Politechniki Łódzkiej, taki właśnie kierunek w gospodarce odpadami wytycza Unia Europejska. Spalanie śmieci powinno zastąpić najpopularniejsze obecnie w Polsce składowanie. Po spaleniu odpadów pozostaje tylko 10 proc. ich początkowej masy. Proces ten pozwala również na pozyskanie energii elektrycznej i cieplnej, przez stanowi alternatywę dla elektrowni korzystających z paliw kopalnych. Z odpadów, co prawda można pozyskać mniej energii niż z węgla, ale i tak jest to potężne źródło do wykorzystania. Badania pokazują również, że oddziaływanie tego typu instalacji na środowisko jest mniej szkodliwe niż składowanie odpadów.

O wyborze lokalizacji spalarni zadecydowała łatwość przyłączenia instalacji do sieci ciepłowniczej i elektrycznej oraz dobry układ transportowy.

Źródło: WNP